17 de Regeering het denkbêeld, dat aan dit wetsontwerp ten grond slag ligt, ook in toepassing zal brengen ten aanzien van andere agrarische verhoudingen. Zoowel ten aanzien van schadelijke versnippering of verdeeling van grondeigendom als van sommige in de praktijk nadeelig werkende tijdelijke gebruiksrechten op den bodem, kan, meenden zij, een soortgelijke redeneering worden gevoerd als met betrekking tot het tiendrecht en kunnen gelijke conclusiën worden getrokken. Zonder zich thans in bijzonderheden te begeven, betoogden zij, dat het tot de roeping van den Staat behoort, een aan de eischen van een intensieven landbouw beant- woordenden rechtstoestand voor te bereiden, met behulp van schade loosstelling daar, waar door overgang van den tegenwoordigen in een beteren toestand, rechten zouden worden verkort of geschaad. In de Memorie van Antwoord vindt men naar aanleiding van het bovenstaande het volgende. Naar het oordeel der Regeering behoort in ieder bijzonder geval te worden onderzocht, in hoeverre het denkbeeld, dat aan dit wetsontwerp ten grondslag ligt, ook in toepassing ware te brengen ten aanzien van andere agrarische verhoudingen. Wat betreft de ruilverkaveling, waardoor schadelijke versnippering van den bodem zou kunnen worden opgeheven, wordt de arbeid van de commissie uit het Nederlandsch Landbouw-Comité, die zich met deze materie bezighoudt, met belangstelling tegemoet gezien. Leetiwarden, Dec. 1906. M. de Vos. De Aardbeving van San Francisco. Den i8en April 1906 had de verwoestende aardbeving plaats, die langs de Westkust der Vereenigde Staten een reuzenscheur ter lengte van ongeveer 400 mijlen deed ontstaan en alles overhoop wierp. Een merkwaardig gevolg van de scheur is, dat de plaatsen langs de kust van Califomië niet meer precies daar zijn, waar zij vroeger waren. Voor de astronomische observatoriën en voor de merkpalen der landmeting moet dit natuurlijk een zeer ongewenschte verandering geven, en vooral in het begin nog al veel werk, om de juiste verplaatsing te bepalen. Langs de scheur kan men, op een gewone excursie, alleen zien hoeveel de eene rand ten opzichte der andere verplaatst is, maar of beide verschoven zijn, en zoo ja, hoeveel elk, kan men niet nagaan. Sommigen beweren dat de top van Mount Tamalpais door deze aard-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 17