179 en vervolgens door den president der Hongaarsche Academie van Weten schappen, wier toespraken werden beantwoord door generaal Bassot, den voorzitter der vereeniging. De permanente secretaris, de Heer van de Sande Bakhuyzen, bracht in deze zitting een uitvoerig verslag uit van hetgeen op admini stratief gebied in de laatste drie jaren in de vereeniging was voorgevallen en wijdde in de eerste plaats een woord aan de sedert de laatste verga dering overleden afgevaardigden de Heeren Nagel, von Or ff, von Richthofen, Karlinsky, Preston en Lindhagen. Als een belang rijk feit kon hij vermelden dat van de 21 aangesloten Staten er reeds 20 te kennen hadden gegeven in te stemmen met het voorstel, om de 1 Januari 1897 in werking getreden overeenkomst, die 31 December 1906 teneinde liep, wederom voor tien jaren te verlengen. Vervolgens gaf prof. Helmert, de directeur van het centraalbureau te Potsdam, verslag van de aldaar in de laatste drie jaren verrichte werk zaamheden, n.l. i°. onderzoekingen omtrent de verplaatsing der polen over het aard oppervlak 2°. relatieve bepalingen van de grootte der zwaartekracht op verschil lende punten, het onderzoek van slingertoestellen en het geven van onder richt in het gebruik van deze; 30. bepaling van de absolute waarde der zwaartekracht te Potsdam; 4®. voortzetting wan het onderzoek betreffende de schietlood-afwijkingen in Europa en het bestudeeren van de kromming der geoïde volgens de richting der meridianen en der parallellen in verschillende landen. Ten slotte bracht prof. Albrecht verslag uit over de werkzaamheden van den internationalen breedtedienst in het noordelijk en het zuidelijk halfrond en werd door hem het voorstel gedaan in de bestaande organi satie geen verandering te brengen vóór de volgende algemeene conferentie. Dit rapport en voorstel werden door den voorzitter in handen gesteld eener commissie, waarvan ook de Heer van de Sande Bakhuyzen deel uitmaakte. In de 2de zitting gaf de Heer Bourgeois een overzicht van de basis metingen uitgevoerd met invardraden volgens de methode van J ad erin op grond van de ondervinding opgedaan in Ecuador en in Rusland stelde hij de op deze wijze te bereiken nauwkeurigheid niet hooger dan 1 IOOOOO tot 1 200000. De Heer Lallemand bracht verslag uit over de nauwkeurigheidswa terpassingen, die thans gezamenlijk eene lengte bereiken van 275000 kilometers, bijna 7 maal den omtrek der aarde. Hij vestigde de aandacht op de onlangs tot stand gebrachte verbinding tusschen het niveau van den Atlantischen en den Stillen Oceaan, door de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 181