i8o Vereenigde Staten, die een verschil oplevert van 12 centimeters, dat ge heel te verklaren is door de opeenhooping der waarnemingsfouten over een afstand van meer dan 5000 kilometers. Verder werden nog verslagen uitgebracht over schietloodafwijkingen en over slingerwaarnemingen. Naar aanleiding van het verslag van den heer Darwin over den stand der Afrikaansche graadmeting, van Kaapstad tot Caïro, deelde de Heer Helmert mede, dat, naar hij verwachtte, de Duitsche Regeering in 1907 gelden zou toestaan voor de uitvoering der triangulatiewerkzaamheden in Duitsch Oost-Afrika. Hij gaf verder een overzicht van waarnemingen uit gevoerd bij Potsdam en bij Berlijn, betreffende kleine periodieke bewe gingen der aardkorst, die door hem werden toegeschreven aan tempera tuursveranderingen in verband met den stand der zon. De zitting werd besloten met een mededeeling van prof. Albrecht over het gebruik van draadlooze telegrafie voor lengtebepalingen. Uit genomen proeven ter bepaling van het lengteverschil PotsdamBroeken, waarvoor de seinen werden gegeven door het station Nauen op 32 kilome ters van Potsdam en 183 van Broeken, is gebleken dat veranderlijke ener gie der electrische golven binnen ruime grenzen niet van invloed is, even min als het gebruik van verschillende coherers, terwijl even groote nauw keurigheid kan worden bereikt als met den gewonen telegraaf. In de 3de zitting gaf prof. Eötvös een beschrijving van zijn toestel ter bepaling van den gradient der zwaartekracht en van de daarmede ver kregen resultaten. Deze bestaat uit een uiterst gevoelige torsiebalans met grooten slingertijd, die in een willekeurig azimut kan worden geplaatst. Uit den wringingshoek of den slingertijd met betrekking tot twee standen kan de gradient in richting en grootte en de kromming van het niveauvlak worden afgeleid. De gevoeligheid is zoo groot, dat in een vertrek de invloed van eene ongelijkheid in de aantrekking der muren kan worden bepaaldop een groot aantal stations in Hongarije zijn reeds waarnemin gen uitgevoerd. Vervolgens werd door prof. Hecker verslag gedaan van zijn reis ter bepaling van de zwaartekracht op den Indischen en den Stillen Oceaan» waarvoor op de conferentie te Kopenhagen in 1903 de noodige gelden waren toegestaan. De toegepaste methode is dezelfde, als die welke hij in 1901 tot bepaling van de zwaartekracht op den Atlanlischen Oceaan had toegepast; de gebezigde instrumenten waren 5 kwikbarometers en 6 kookthermometers. De reis van Bremerhaven over Napels en Aden naar Melbourne en Sydney, van Sydney naar San Francisco, van San Francisco naar Yokohama en van Yokohama over Colombo terug naar Bremerhaven duurde van Maart 1904 tot April 1905. De waarnemingen uitgevoerd op den Indischen Oceaan waren nog niet gereduceerd, die op de Stillen l

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 182