182 welk instrument in een der nevenzalen ter bezichtiging voor belangstellen den was opgesteld. Wegens het gevorderd uur moest deze mededeeling worden afgebroken; zij werd in de 6de zitting ten einde gebracht. In deze zitting gaf de Heer Guillaume, die daartoe opzettelijk uit Parijs was overgekomen, een uitvoerig bericht omtrent het gebruik van invardraden voor basismeting, speciaal van de voorzorgen, die behooren te worden in acht genomen tot het bereiken van de grootst mogelijke nauwkeurigheid. In de 7de en laatste zitting werden vooreerst behandeld de rapporten, uitgebracht door de Heeren Darwin en Lallemand naar aanleiding der voorstellen, ontvangen van de internationale associatie der Akademies, die in hunne handen waren gesteld. Deze had op hare in 1904 te Londen gehouden vergadering besloten, de medewerking der internationale graad meting in te roepen, voor de uitvoering van nauwkeurigheidswaterpassingen n bergstreken, die aan aardbeving onderhevig waren, en voor het uitvoe ren van slingerwaamemingen met het doel licht te verkrijgen omtrent de verdeeling der massa's in de aardkorst. Wat het eerste punt betreft werd aangenomen de conclusie van den Heer Lallemand, dat het wenschelijk was in dergelijke streken de waterpassingen periodiek, b.v. elke vijftig jaar, te herhalen. Naar aanlei ding van het tweede werd op voorstel van den Heer Darwin de op merkzaamheid der geodeten gericht op de wenschelijkheid om bij de keuze der stations voor slingerwaarnemingen met het bedoelde vraagstuk reke ning te houden. Verder werden door verschillende leden nog een aantal wenschen uitgesproken, met welke de vergadering zich vereenigde, op voorstel van den Heer Helmert werd de dank der vergadering gebracht aan de waarnemers bij den internationalen breedtedienst en aan de autoriteiten, die daarbij hun medewerking verleenen. Het door de financieele commissie uitgebracht verslag kwam daarna in behandeling, de besluiten daarvan werden aangenomen. Hetzelfde was het geval met het verslag der commissie voor de breedtebepalingen, deze zullen tot de volgende bijeenkomst op denzelfden voet worden voortgezet. In verband met de van de betrokken mogendheden ontvangen ant woorden, werd op voorstel van den voorzitter besloten, dat de overeenkomst met 1 Januari 1907 voor een tijdvak van 10 jaren zou worden verlengd op de thans geldende grondslagen. De voortzetting maakte de verkiezing van een nieuw bureau noodig, het resultaat der stemming was, dat gene raal Bassot als president, generaal von Zachariae als vice-president en prof. van de Sande Bakhuyzen als secretaris werden herkozen. Na dankbetuiging aan de Hongaarsche Regeering, aan den president der Akademie van Wetenschappen en aan den Hongaarschen gedele-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 184