i87 Sterrekundige waarnemingen. De heer Dr. H. J. Zwiers heeft in het afgeloopen jaar tot 15 November 1906, toen hij benoemd werd tot observator aan de sterrewacht te Leiden, de waarnemingen en berekeningen ter bepaling van de poolshoogtever andering te Leiden voortgezet. In het vorig jaarverslag werd gewezen op de wenschelijkheid om de hoekwaarde van een omgang van de mikro- meterschroef onafhankelijk van sterwaarnemingen te bepalen. Dit is geschied door het Talcott-instrument onder den Meridiaancirkel te plaatsen, en den kijker van het tweede instrument te richten op den kijker van het Talcott-instrument bij verschillende standen van de mikrometerschroef. Door aflezing van de cirkels Van den Meridiaancirkel kon dan de hoek waarde van een schroefomgang worden bepaald. De verkregen uitkomst sloot zeer goed met die, welke vroeger uit sterwaarnemingen was afgeleid. De heer Zwiers heeft zich verder bezig gehouden met eene definitieve herleiding van alle waarnemingen, zoowel van hem zeiven als van Dr. Stein. Slingerwaametningen. De hulptoestellen ter bepaling van de slingertijden der slingers van Defforges en Stückrath zijn aan de sterrewacht te Leiden gewijzigd en aangebracht aan de slingertoestellen, die thans voor de waarnemingen geschikt zijn. Tevens is te Leiden de tijdmeter van Nardin met elec- trisch contact onderzocht, en uit de waargenomen wekelijksche gangen gedurende een jaar is de formule van dien tijdmeter opgemaakt, het bleek hieruit dat dit uurwerk een voortreffelijk instrument is. Aan den heer Dr. H. J. Zwiers, die met 1 April tot ingenieur van de commissie was benoemd, werd opgedragen om zich behalve met de waar nemingen voor de verandering van de poolshoogte ook met de slinger waarnemingen bezig te houden. Wegens zijn benoeming tot observator aan de sterrewacht te Leiden verzocht en verkreeg hij echter met 15 November eervol ontslag uit den dienst der commissie. In zijn plaats werd de ingenieur E. A. J. H. Modderman 'te Delft, die tot dusver bij de triangulatie werkzaam was, voor de uitvoering der slingerwaamemingen aangewezen. De slinger toestellen met toebehooren werden in verband met deze benoeming van de sterrenwacht te Leiden naar het geodesiegebouw te Delft overgebracht. De Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing. H. G. v. d. Sande Bakhuyzen, Voorzitter. Hk. J. Heuvelink. Secretaris. Leiden, Deyt> 19 Maart 1907.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 189