i8 beving juist evenveel terug verplaatst is, #ls zij bij een vorige uit haai vroegere ligging verschoven was. Zij zou dus nu haar oude plaats weer hernomen hebben. Alle grenslijnen van grondeigendommen, die over de scheur heen gaan, zijn natuurlijk gebroken. De verschuiving in de .richting Noord-Zuid, in zuiver rechte lijn, bedraagt omstreeks zes meter. Waar hekken stonden zijn de beide einden uiteengeschoven, en als niets anders de scheur is niet overal zichtbaar op den grond de verschuiving aanwijst, is zulk een onderbroken hek een hoogst opvallend verschijnsel. Het zal heel wat werk kosten eer de juridische grensbepalingen weer geheel in orde gekomen zullen zijn, en het schijnt dat vele eigenaars zich voorloopig tot een eenvoudige praktische oplossing der vraag zullen bepalen. Maar bij een lateren verkoop van eigendommen kunnen dan nog allerlei kleine eigenaardige moeilijkheden ontstaan. Dringend echter is een op lossing in een geval, waarvan ik vernam, dat de spleet tusschen twee huizen doorging, zóó, dat de muur van het eene voor de voordeur van het andere geschoven werd. Behalve in de vallei van Olema is de scheur der aardbeving voor namelijk bij Santa Cruz onderzocht. Prof. Brauner had zich aldaar ge durende eenige jaren bezig gehouden met het in kaart brengen van de verschillende barsten in het gebergte, en van de verschuivingen die zij veroorzaakt hadden. Juist was deze arbeid voltooid, toen de aardbeving van 18 April kwam. Alles was dus als het ware voorbereid om de daarbij ontstane veranderingen nauwkeurig te bestudeeren. Een groote nieuwe scheur was te midden der oude ontstaan als een diepe groeve. Langs deze lijn waren de wegen van hun plaats geschoven, waterleidingen gebroken, hekken in wanorde gebracht, enz. De grond liep hier niet in het dal maar over de kam der heuvelen. De verschuiving bedroeg hier meestal drie meter, maar een opheffing of verzakking was niet waarneembaar. (Prof. Dr. Hugo de Vries in De aarde en liaar volken). Het kadastrale Vraagstuk. De Haagsche motie op de 19 Maart j.l. te Utrecht gehouden Buitengewone Algemeene Vergadering. Een nabetrachting op de uitkomst der stemming zij ons geoorloofd. Vóór stemden 60 der aanwezigen, tegen 13, blanco werden uitgebracht 11 stemmen, buiten stemming bleven 6 leden. De motie werd dus aangenomen door rond 2h der vergaderden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 18