De Heer Colpa heeft in het geheel niet, dank zij wellicht zijne «scherpzinnigheid», over het hoofd gezien .de literatuur over verschuivingen van den bodem, aardbevingen en wat dies meer zij. Moge hij al niet van de nieuwste snufjes op dat gebied op de hoogte zijn, de zaak zelf is even oud als de weg van Kralingen. Het onderscheid tusschen den Heer Hoffmann en den Heer Colpa zit hem in dezen hierin, dat de eerste nu pas aandacht schijnt te zijn gaan wijden aan dat onderwerp, terwijl de Heer Colpa reeds in vroeger jaren, denkende aan dergelijke gebeurte nissen, tot de slotsom kwam: «bij dergelijke abnormale omstandig heden faalt elk systeem.» Of kent de Heer H. een systeem, dat in aardbevingsgebieden steekhoudend zou blijken te zijn? In den gedachtengang van den Heer H. zou moeten liggen: «meet daar maar in het geheel niet». De Heer H. heeft ons over die zaak nog nadere literatuur beloofd. Na het verschijnen daarvan behoudt de Heer Colpa zich voor, eventueel ook eenige regelen aan dat onderwerp wijden. De «criticaster» Colpa kan het niet helpen, dat de heer H. zich verbeeldt, van Italiaansche toestanden beter op de hoogte te zijn dan Prof. Emilio Bianchi. Niet de Heer Colpa, maar de Heer Prof. Bianchi schrijft het niet tot stand komen van bewijskracht in Italië toe aan meer conservatieve elementen in de regeeringslichamen, ongeveer dus zooals de Heer H van vroeger, het niet tot stand komen van bewijskracht in ons land toeschreef aan het Conservatisme der Registratie. Waar nu de Italiaan, de Heer Prof. Bianchi klaarblijkelijk in dezen in een belangrijke studie over het kadaster met bewijskracht, meer denkt aan den invloed van het Conservatisme dan wel aan het ontstaan van meeningen in verband met het voorkomen van aardbevingen, daar zal de Heer Colpa er zich wel voor wachten, in de door den Heer H. aangegeven richting te gaan borduuren. Hij wil den Heer H. het gras niet voor de voeten wegmaaien en laat hem gaarne het terrein der fantaisie. En wat nu de kuituurtechniek betreft, het doet den Heer Colpa genoegen den Heer H. ten minste iets te kunnen toegeven. De eerste heeft misschien niet goed gedaan met na te laten de 224

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 228