goede woningen», concludeert genoemde redacteur, dat de nauw gezette uitvoering van dien plicht hun mogelijk gemaakt moet worden door de instelling van een nieuwen tak van staatsdienst, die alle vereischte geodetisch-cultuurtechnische gegevens verschaft. Over deze onderwerpen droeg het Bestuur in 1900 eene uitge breide memorie op aan den Heer Directeur-Generaal, chef der afdeeling Landbouw aan het departement van Binnenlandsche Zaken en aan de Commissie «Ontginning», terwijl in het Tijdschrift der Nederlandsche Heide-Maatschappij een artikel verscheen, concludeerende, dat de opleiding thuis hoort aan eene landhtiishoud- kundige school te Wageningen. Het geeft een ontwerp-opleidings- cursus in overweging voor het radicaal van geodeet-cultuurtechnicus met een programma van onderwijs, in hoofdzaak gelijk aan dat van 1891 na uitbreiding met cultuurtechniek en verwante vakken. De artikelen van den Heer Hoffmann hadden tengevolge, dat in 1901 de Algemeene Vergadering in eene motie zich met deze uitbreiding vereenigde; over de inrichting van het onderwijs werd geen uitspraak gedaan. In 1903 confereerde het Bestuur twee malen met het College van Directeuren der Rijkslandbouwschool te Wageningen; de wenschelijkheid en de mogelijkheid van opleiding der landmeters aan de Afdeeling Hoogere Land- en Bosch- bouwschool stonden beiderzijds vast, alleen over het initiatief tot stappen in dezen heerschte verschil van meening. Eindelijk liggen de Memories van October 1901 «Oorzaken, welke de ontwikkeling van het kadaster belemmeren» en van Augustus 1903: «Belangen, betrokken bij de Staatsinstelling: Kadaster en H}^pothekendie mede het opleidingsvraagstuk raken, evenals de daarmede verband houdende reeks audiënties in November 1903 U versch in het geheugen; het zal niet noodig zijn die nader aan te duiden. Aan het eind gekomen van dit overzicht, hoop ik nog enkele oogenblikken op Uwe aandacht te mogen rekenen voor een concept-adres aan de Staatscommissie; als gevolg van de te verwachten besprekingen kan daarin de aanbeveling van het door U gewenschte opleidingssysteem worden opgenomen. Bij het samenstellen zijn zooveel mogelijk de denkbeelden gevolgd, die in onze Tijdschriften zijn uitgewerkt, menig Uwer zal in het volgende de stem van zijn papieren kind herkennen. 237

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 241