Er is waarschijnlijk in ons land geene instelling, die zoozeer ontgroeid is aan de handen van degenen, die het oorspronkelijk hebben opgekweekt, als ons kadaster. Van origine een admini stratief middel, vluchtig opgemaakt en ingericht voor regelmatigen omslag der grondbelasting en dus onder bestuur gesteld van een louter administratief corps, bleek het kadaster weldra eene instelling, waarvan voorziening werd geëischt in behoeften, waaraan het meerendeels in het geheel niet of hoogst gebrekkig kon voldoen. Het kadaster is een factor geworden voor de rechtszekerheid van den grondeigendom en staat daardoor in verband met het grondcrediethet oefent invloed uit op het finantiewezen van Staat, Gemeente of Waterschap Er zijn thans bijna geen om vangrijke particuliere of staatsondernemingen in betrekking tot onzen bodem, als uitgebreide landontginningcndroogmakingen - inpolderingen, uitbreiding van steden, normaliseering van rivieren, aanleg van vaarten, spoor- en andere wegen, waarvoor niet een goed kadaster onmisbaar is. Burgerlijke wet, onteigeningswet, spoorwegwet, begrafeniswet, woningwet, rivierenwet gebruiken de kadastrale gegevens. Geen cartographische uitgave, die niet de kadastrale plans tot grondslag heeft. De kadastrale kaarten, of juister, de technische gegevens, die zij illustreeren, wijzen de grenzen aan der eigendoms en andere rechten, of van wat de belanghebbenden daarvoor aanzien; zij zijn de vraagbaak bij herstelling van verloren of verplaatste grenzen, en in processen de meest bevoegde getuige. Landhuishoudkundigen wijzen op de agronomische taak van het kadaster: de grondslag te zijn voor bodem- (cultuur-)kaarten, terwijl in eene toekomst, die niet meer ver schijnt, de ruilverkaveling het den nieuwen plicht zal gaan opleggen, de vereischte geodetische, cultuurtechnische gegevens te verschaffen. Reeds in 1898 gingen in de commissie «Ont ginning» van het Nederlandsch Landbouw-Comité stemmen op, oordeelende, dat de technische uitvoering van ruilverkavelingen een arbeid is, waarvoor de ambtenaren van het kadaster zijn aangewezen. Het kadaster zij dus eene vertegenwoordiging, op papier, van den bodem in maatgetal en graphische voorstelling; een bron, waaruit voldaan kan worden aan veelsoortige maatschappelijke behoeften. Er is waarheid in de bewering, dat de beschaving van een volk kan worden afgemeten naeir zijn kadaster. De 238

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 242