Thans, in 1907, houdt met gespannen aandacht de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde de oogen gericht in hoopvalle verwachting op de uitkomsten van den arbeid Uwer Commissie. Het is van U, dat zij de verlossing van het kadaster verwacht uit het eng keurslijf, waaraan het sinds zijne kindsheid is ont groeid, om het meer dienstbaar te doen zijn aan het algemeen belang. De verschillende functies, die het maatschappelijk leven allengs aan het kadaster heeft opgedragen, wijzen den weg bij het onderzoek van de vraag naar den aard en de mate van kennis, die den landmeter-ambtenaar moeten eigen zijn. De algemeene ontwikkeling en de maatschappelijke geschikt heid van den ambtenaar, die zoo veelvuldig met het publiek in aanraking komt, vorderen, in wetenschappelijken zin, een eind diploma eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus. De voorbereiding tot de studie der geodesie eischt wiskunde (boldriehoeksmeting, beginselen van analytische meetkunde, van hoogere algebra, en van differentiaal- en integraalrekening). De technische werkzaamheden eischen geodesie. De kadastrale en hypothecaire boekhouding, het grondcrediet, de delimitatie, de verjaring enz. vorderen kennis vanhet kadaster en zijne geschiedenis, hypotheken, grondbclastingwetgeving, gedeel ten van burgerlijk recht, en sommige wetten. De taak van het kadaster bij landontginning, droogmaking, stedenuitbreiding, wegenaanleg en niet het minst bij ruilverkaveling, maakt kennis van cultuurtechniek gewenscht. Al moge in de toekomst de ruilverkaveling een arbeid zijn, die niet door land meters wordt uitgevoerd, toch zal hun aandeel in die werkzaam heden niet gering zijn. De verschillende voorstellen in den boezem onzer Vereeniging behandeld bij het onderzoek naar de wijze, waarop de vorming van den landmeter van het kadasier zou behooren te geschieden, opdat zij het algemeen belang het meest zouden kunnen dienen, hebben dit principe gemeen, dat eene bepaalde opleiding nood zakelijk is. Het enkel volgen van colleges in geodesie aan de Technische Hoogeschool, kan niet als eene oplossing van het kadastrale vraagstuk worden uitgegeven. Veelmeer leiden bovenstaande beschouwingen tot de noodzakelijkheid en urgentie van het 243

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 247