instellen van een specialen vakcursus. Twee inrichtingen van onderwijs komen daarvoor in aanmerking, de Technische Hooge- school en de Hoogere- Land- en Boschbouwschool te Wageningen, voor het geval dat aan eene zelfstandige inrichting niet de voor keur wordt gegeven. Aan eene polytechnische instelling van onderwijs als eerst genoemde wordt uitteraard de landmeetkunde beoefend op den voet eener hulpwetenschap voor toekomstige ingenieursofschoon erkennende, dat aan dit bezwaar zou kunnen worden tegemoet gekomen, en dat het nieuwe geodesiegebouw vele voor het onderwijs noodige hulpmiddelen bevat, valt te betwijfelen of het tegenwoordige voor den landmeter eenzijdige onderricht zoodanig kan worden gewijzigd en aangevuld, dat hij op voldoende practische oefeningen te velde zal mogen rekenen en voornamelijk, dat hij zich zal kunnen bekwamen in de vakken, die verband houden met cultuurtechniek. Op de eerste plaats geldt de vraag, wat de landmeters moeten kennen en kunnen; en daarmede wordt overbrenging bepleit onzer opleiding aan 's Rijks Land bouwschool, waar reeds onderwijs wordt gegeven zoowel in Landmeetkunde als in Cultuurtechniek. Het wil ons voorkomen, dat de maatregelen, die ook daar getroffen zullen moeten worden om ons te ontvangen, geringer moeite en kosten zullen veroor zaken dan te Delft. Zooals boven reeds werd opgemerkt, acht de Vereeniging, schoon aan Wageningen de voorkeur gevende boven Delft, de instelling van een zelfstandigen cursus het meest gewenscht. Over een wenschelijk geachten voorbereidenden cursus, die naar Pruisisch voorbeeld, omtrent den aanleg der candidaten een oordeel verschaffen en eene tijdige retraite mogelijk maken zou, alsmede over de vorming, die na het doorloopen van den vakcursus, hetzij te Delft, Wageningen of elders, verder bij het dienstvak moet volgen, mogen wij niet in bijzonderheden treden. Wij vleien ons overtuigend te hebben aangetoond, dat door de tijdsomstandigheden herziening wordt gevorderd van de op leiding van den landmeter van het kadaster en dat een overwegend gemeenschapsbelang door de instelling van eene leerschool wordt gebaat. De Voorzitter zegt den Heer de Wal dank voor zijn zakelijke 244

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 248