Oost-Indische inkt aan te wrijven in een verzadigde oplossing van dubbel chroomzure-kali in water; zelfs de fijnste lijnen, die op de calque den indruk van grijs maken, worden langs dezen weg ondoorschijnend voor de foto-chemisch werkzame lichtstralen. De op boven omschreven wijze aangewreven inkt mag echter niet voor minuutplans worden gebruikt, wijl de dubbel chroorrj- zuré-kali langs de inktlijnen een gelen weerschijn veroorzaakt, wanneer deze met water in aanraking komen. H. N. L REUVECAMP. Pensioenen van de Burgerlijke Ambtenaren en van hun Weduwen en Weezen. Hardinxveld, B. D. K. BusÉ, 1907. Prijs 0,35. Voor vele categorieën van ambtenaren is de Pensioenwetgeving van het hoogste gewicht, zij is toch onze lijfrenteverzekering in den goedkoopsten en soliedsten vorm. Door de Burgerlijke Pensioenwet van 9 Mei 1890 {Stbl. n°. j8.) en de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890 van denzelfden datum {Stbl. n". ?p), welke na dien reeds herhaaldelijk werden gewijzigd, zijn onze finantieele verhoudingen en die onzer nabe staanden, na het eindigen van ons dienstverband of na ons overlijden geregeld. Mogen nu door de latere veranderingen in sommige opzichten al verbeteringen tot stand zijn gekomen, zoo blijft toch nog op leemten te wijzen, waarin behoort te worden voorzien. Zoo wordt algemeen de termijn van zestig maanden in art. 6 der B. P. gesteld, als te lang afgekeurd, en wordt de toepassing van art. 24, houdende bepalingen omtrent korting van den dag af, waarop inkomsten of belooningen zijn ingegaan ten laste der geldmiddelen van den staat, in menig geval veroordeeld. Er gaan stemmen op, om den termijn van pensioensgerechtigdheid wegens ziekte te doen vervallen en om pensioensaanspraken door ontslag niet te doen verloren gaan. Er zijn er, die verlangen, dat alle ambtenaren en de door hen nagelaten betrekkingen recht op pensioen zullen hebben, zonder dat eenige premiebetaling zal worden geeischt, pensionneering dus zonder bijdragen; die hopen, op het tot stand komen van vrijgevige bepalingen in zake het in aanmerking brengen voor pensioen, van vroeger bewezen zijdelingsche diensten. In verband met een en ander werd op de Algemeene Vergadering 25

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 25