2Ó0 onderofficier, helper-photograaf, ingedeeld. Op 31 December iqoó bestond nog een incompleet van 8 Europeesche en 23 inlandsche topografen van ver schillende graden; er is echter een voldoend aantal proefgangers in opleiding. Nadat de 8 nog overgebleven zoogenaamde kadastraal-statistieke bureaux (namelijk 3 in Banjoemas, 4 in Ivedoe en 1 in Pekalongan) en de kada strale opnemingssectiën te Malang (Pasoeroean) en in de onderafdeeling Midden-Lombok waren opgeheven, kon de kadastrale dienst geacht worden ontslagen te zijn van alle bemoeienissen met de landrente-opnemings werkzaamheden. Inmiddels was in Mei 1906 machtiging verleend tot de oprichting van de 2de landrente-opnemingsbrigade, waartoe op 1 Juni d. a. v., voorloopig ten opzichte van één sectie, met hoofdkwartier te Poerworedjo, werd overgegaan. Door deze sectie, die in hoofdzaak tot taak zal hebben het uitvoeren van alle bijmetingen, welke na de classee- ring van de bouwvelden door de betrokken landrente-ambtenaren noodig zullen worden geacht, werden reeds voor 4823 perceelen, behoorende tot 314 desa's in de residentiën Kediri, Banjoemas, Kedoe en Preanger- Regentschappen, dergelijke metingen verricht. Bij de iste landrente- opnemingsbrigade, waarvan het hoofdkwartier op 28 October 1906 van Magelang naar Poerwakerta (Banjoemas) verlegd werd, maakte de iste sectie een aanvang met de eerste tienjaarlijksche herziening van de desakaarten in de Preanger-Regentschappen, alwaar 201 472 bouws werden opgenomen. De 2de sectie dier brigade voerde landrentemetingen uit in de districten Tjandirata, Kaloran, Pringsoerat, Pedjagoan en Karangsanjar (Kedoe) en Kartanegara (Banjoemas). In het geheel werden door deze sectie 75 870 bouws in kaart gebracht. Omtrent hetgeen in 1906 door den topographischen dienst is verricht met betrekking tot de triangulatie en de topographische opneming van Midden-Java en Zuid-Suma.tra, de herziening van de topographische kaart van de residentie Preanger-Regentschappen en de topographische opneming van Atjéh en onderhoorigheden, zij verwezen naar het „Jaarverslag van den topographischen dienst in Nederlandsch-Indië" over dat jaar. Op uit. December 1906 waren bij de opleidingsbrigade, ter beproeving en opleiding ingedeeld 7 officieren en 9 Europeesche militairen beneden dien rang, terwijl in den loop van dat jaar 4 uit Nederland teruggekeerde officieren van de Hoogere Krijgsschool gedurende zes maanden in het terreinopnemen geoefend werden. De inlandsche topografen, die op 1 Januari 1906 boven de formatie van de opleidingsbrigade werden gevoerd, hebben gediend om het per soneel der opnemingsbrigades volgens de nieuwe formatie op sterkte te brengen. Door de landrente-opnemingsbrigades werd in de opleiding en aanvulling van het eigen inlandsch personeel voorzien. Van de 6 inland sche topografen der 3de klasse (verkenners) waren op het einde van 1906

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 264