Het onderzoek naar de kennis in meetkunde gaf over het algemeen goede uitkomsten; toch dient opgemerkt te worden, dat menigmaal de candidaten te kort schoten in het geven van juiste bepalingen. Bij het examen in rekenkunde bleek, dat voor het schriftelijk werk aan een zeer groot aantal candidaten een voldoend cijfer kon worden toegekend; het aantal van hen, die een zeer hoog cijfer verwierven, was mede, in verhouding, aanzienlijk. Bij het mondeling onderzoek in rekenkunde was over het ge heel de uitkomst nog gunstiger, aangezien het aantal van hen, die een onvoldoend cijfer kregen, hier nog geringer was dan bij het schriftelijk werk. De uitkomsten van het onderzoek in aardrijkskunde waren gunstig te noemen; zoowel Nederland als zijne bezittingen waren den candidaten goed bekend. Ook van Europa bleken de meeste candidaten een voldoende studie te hebben gemaakt; meermalen strekte de kennis zich tot onderdeelen uit. Bij het schriftelijk examen in natuurkunde waren vele can didaten niet in staat een eenvoudig vraagstuk over uitzetting op te lossen. De commissie kreeg den indruk, dat de studie der natuurkunde door vele candidaten bekrompen was opgevat. Het examen in cosmographie en staatsinrichting was bevredigend en gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Het onderzoek naar de kennis van de Nederlandsche taal leverde bevredigende resultaten op. De candidaten toonden in hun opstel en bij het mondeling onderzoek hun gedachten behoorlijk te kunnen uitdrukken. Zij waren voldoende op de hoogte van de gebruikelijke spellings-, buigings- en vervoegingsregels, van de zinsontleding en van de beteekenis en kracht der veel voorkomende figuurlijke uitdrukkingen. Minder voldoende waren de vorderingen in de Fransche en Hoogduitsche talen. Vooral de vaardigheid, zich mondeling in deze talen uit te drukken, liet bij de meeste candidaten te wenschen over. Voor het examen in handteekenen werd opgegeven een groep van meetkundige lichamen. Evenals bij vorige examens, leverde dit werk maar weinig goede uitkomsten op. 270

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 276