275 Het zij mij daarom vergund, in deze regelen op het alléén- staande onderwerp «ongevallenverzekering voor de kettingtrekkers» wat verder in te gaan. In de eerste plaats dringt zich de vraag op: is eene dergelijke verzekering wel noodig; is het gevaar, waaraan de kettingtrekkers blootgesteld zijn, groot genoeg om pogingen tot verzekering te rechtvaardigen Iemand, die totaal onbekend is met de praktijk van het meten, zou allicht geneigd zijn dat gevaar te onderschatten. De landmeter echter, die dagelijks met eigen oogen kan aanschouwen de acrobatische kunstverrichtingen waarmede dat oogenschijnlijk zoo eenvoudige meten dikwijls gepaard gaat, zal geen oogenblik aarzelen om deze vraag bevestigend te beantwoorden. Klimmen over hooge afscheidingen, springen over slooten, het meten bij in aanbouw zijnde huizen en op spoorbanen, het varen in ranke bootjes, het reizen per spoor, boot of tram, het zijn alle dagelijks voorkomende bezigheden en even zoo vele bronnen van gevaar om door een ongeval getroffen te worden. En waar we in de Ongevallenwet als verzekeringsplichtige bedrijven b.v. zien opge nomen: de brievenposterij, het lantaarnopstekersbedrijf, het bedrijf van begrafenisondernemers enz., daar zal niemand er meer aan twijfelen, of het bedrijf van landmeten genoeg gevaar oplevert om verzekering der daarin werkzame arbeiders tegen ongevallen te wettigen. Op de algemeene vergadering werd trouwens van twee ongevallen melding gemaakt, beide sedert kort voorgekomen. In beide gevallen betrof het een vrij ernstig ongeval, n.l. een gebroken been. Door den Heer Hoffmann werd er op gewezen, dat in het ééne g'eval de getroffene van Rijkswege eene ondersteuning genoten heeft. Het komt mij echter wenschelijk voor, dat wat in dit geval een gunst was, voortaan een recht worde. Gaan we bovendien eens na, welkt uitkeeringen de Ongevallenwet aan den verzekerden werkman waarborgt, dan springt dadelijk in het oog, dat de als gunst verleende uitkeeringen gewoonlijk wel beneden de wettelijk vastgestelde zullen blijven. De Rijksverzekeringsbank verleent den verzekerde, wien een ongeval overkomt in verband met de uitoefening van het ver zekeringsplichtige bedrijf: i°. genees- en heelkundige behandeling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 281