283 kochten, kon men hem wel eens hooren zeggen«Jelui hebt groot gelijk, ik kan zelf den rommel ook niet gebruiken». Intusschen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ergens een lezer, op grond van de openbare aanklacht, in mijn schuld gelooft en lachend toegeeft, dat mij de op pag. 177 aangewezen plaats toekomt. Daarom een kort verweer. Men vergunne mij een kleine phantasie. De Staatscommissie heeft unaniem verklaard: de invoering van een kadaster met bewijskracht is niet alleen gewenscht, doch noodig, urgent. De Ministers van Financiën, Justitie, Landbouw, de Tweede Kamer, de Eerste Kamer, alle autoriteiten, overtuigd dat die maat regel geen dag uitstel lijden kon, hebben zich schrap gezet en zonder eenige tegenwerping is tot stand gekomen de wet die onmiddellijke algemeene invoering van een bewijskrachtig kadaster voorschrijft. Een bevel tot snelle, accurate uitvoering der wettelijke be palingen is uitgegaan. De ambtenaren, trotsch op het in hen gestelde vertrouwen, ver heugd eindelijk te kunnen toonen wat ijver en toewijding vermag, hebben hunne spieren gespannen en zijn fier ten arbeid getogen. Doch helaas nog geen jaar heeft de wereld van dit blijmoedig streven getuige mogen zijn; het reuzenwerk moest worden gestaakt en wie weet voor hoelang omdat het oude kadaster hartroerend om bijhouding riep. Zou dit droombeeld ooit werkelijkheid worden? 't Is niet waarschijnlijk. We mogen veilig aannemen, dat zij die eenmaal geroepen zullen zijn de begeerde instelling tot stand te brengen, genoeg praktischen zin zullen bezitten om te begrijpen dat men 't oude kadaster niet kan loslaten voor 't nieuwe er is. En dus wat zou feitelijk het gevolg zijn van een mogelijke verwezenlijking onzer wenschen? Geen ander, dan dat met meer dan gewonen ernst zou worden nagegaan welke gemeenten 't eerst voor hermeting op den nieuwen grondslag in aanmerking zouden komen en hoeveel landmeters

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 289