daarvoor reeds dadelijk aan den huidigen dienst zouden kunnen worden onttrokken, zonder daarin storing te brengen. Men behoeft niet eens vakman te zijn om te begrijpen dat dit aantal klein zou wezen. De Heer Hoffmann moet nu wel een bizonder zwaar hoofd hebben in de technische moeilijkheden, waarvoor de nieuwe in stelling den landmeters zou plaatsen, als hij ondanks al zijn waardeering voor het kennen en het kunnen zijner ambtgenooten, niet een enkel dozijntje hunner in staat acht om, zonder gevaar voor échec, onmiddellijk van onze lineaire meetmethode in die der coördinatenbepaling van eigendomspunten hinüberzuspringen. Zou hij werkelijk zoo zwaartillend zijn of zou het heusch waar zijn, dat de leemten waarop de Memorie heeft gewezen, zelfs niet een langzamen, geleidelijken overgang van het oude naar het nieuwe zouden toelaten? De schrijver zal me toegeven, dat ik redenen heb beide vragen maar alvast ontkennend te beantwoorden en hij zal daarom be grijpen dat ik part noch deel meen te hebben in den beraamden toeleg, dat ik allerminst geloof aan 't doodsbericht van 't wichtje ook eenmaal door hem gekoesterd en verzorgd, dat ik alzoo den tijd voor 't ontwerpen van een tableau-funèbre nog niet gekomen acht. Mocht onverhoopt eerlang die tijd aanbreken, dan zal de samen stelling moeten afwijken van het reeds geleverde project. Aan den Heer Hoffmann zal dan evenwel een eereplaats in de nieuwe groep zeker niet worden onthouden. Gorinchem, December 1907. de Vries. Boekbeschouwing. De Hypothecaire en Kadastrale Boekhouding en die der Schepen en Vaartuigen in Nederland door A. Sou ten dijk, in leven Landmeter van het Kadaster te Tiel. 2' geheel omgewerkte en veel vermeerderde drukdoor J. Mulder, Landmeter van het Kadaster te Arnhem. Eerste deel. Aldus het titelblad van 't boekwerk, dat door den uitgever, den Heer A. van Loon te Tiel, ter bespreking werd toegezonden. Dit eerste deel met zijn 500 pagina's, groot octavo, compres gedrukt, uitsluitend besteed aan de hypothecaire boekhouding, boezemt eerbied in voor den omvangrijken arbeid. 284

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 290