Na een uitvoerige inleiding (Hoofdstuk I) getiteld: «Geschiedenis «der rechtstoestanden in 't bijzonder met betrekking tot de zakelijke «rechten op onroerende goederen», die den lezer tot heel diep in 't verleden terugvoert, worden achtereenvolgens in afzonderlijke hoofdstukken behandeld: de Boekhouding (van zakelijke rechten op onroerende) goederen vóór i8ii de Hypothecaire boekhouding van 1811 tot i Oct. 1838; de Hypothecaire boekhouding van 1838 tot heden. Het voorlaatste hoofdstuk is onderverdeeld in: het tijdvak van 1 Jan. 18 11 1 Jan. 1812 en dat van 18121838 en in het laatste hoofdstuk worden afzonderlijk behandeld het tijdperk vóór en dat na 1 Januari 1879. Met de Boekhouding vóór 1811 wordt vrij vlug afgerekend door 't aanhalen van twee akten, zooals die in de oude Signaten van bezwaar werden overgeschreven. De H}rpothecaire Boekhouding van 1811, ingeleid met uitvoerige beschouwingen over hare juridische en hare fiscale beteekenis en met vermelding van de wetten, decreten en besluiten, waarop zij steunt (onder de wetten vindt men een uitvoerig uittreksel uit den Code Napoléon), wordt duidelijk gemaakt door modellen van de gebruikte registers. Dan volgen een verzameling van wetten en besluiten die het tijdvak 18121838 beheerschen en modellen van het 7-tal registers toen bij de boekhouding in gebruik. Met een paar verklaringen van (on-)bezwaardheid wordt dit hoofdstuk besloten. Aan het hoofdstuk: 1838 tot heden, gaan wederom zeer uit voerige beschouwingen vooraf, waarin worden behandeld de beteekenis der hypothecaire inschrijvingen en de verplichting tot aanduiding der goederen door de kadastrale perceelnummers en, aan de hand van wetten, besluiten, instructiën en circulaires, wordt uiteengezet hoe de tegenwoordige administratie van het dienstvak Hypotheken en Kadaster, zich uit de oude heeft ontwikkeld. Met een model van elk der registers vóór 1879 in gebruik en van elk der op dat tijdstip ingevoerde registers, wordt de inrichting van de tegenwoordige hypothecaire boekhouding uiteengezet. Zooveel noodig volgt achter elk model een toelichting omtrent de wijze waarop het register wordt ingevuld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 291