35 uit het navolgende geval, dat veel ruchtbaarheid heeft veroorzaakt en de bron kan zijn van een onafzienbare reeks processen. De Chinees T. B. H. te Soerabaja stierf 5 Maart 1889 en liet twee meerderjarige zoons van zijn echte vrouw en twee minder jarige zoons van een tweede vrouw achter. Ik laat in het midden de oorzaken, die er toe geleid hebben, dat de minderjarige zoons van de erfenis zijn uitgesloten geworden. Deze erfenis was zeer aanzienlijk en viel geheel ten deel aan de beide toen meerder jarige zoons. Later deden de twee jongere zoons hunne aanspraken gelden. De zaak werd berecht door den Raad van Justitie te Soerabaja, waar de eisch in eerste instantie werd afgewezen in het jaar 1899. Daarna kwam zij in tweede instantie voor het Hoog gerechtshof. Het Hof van appel, in zijne uitspraak d.d. 20 September 1900, vernietigde het vonnis van den Raad van Justitie te Soerabaja, wees de gedane vordering toe, en verklaarde mitsdien: «1. Nietig en van onwaarde de gerechtelijke akten van over schrijving van onroerende goederen (volgen 45 akten anno 1889 verleden) voor zooverre bij die akten de daarin aangeduide aan wijlen T. B. H. toebehoord hebbende perceelen, voor meer dan 1/4 onverdeeld aandeel op naam van ieder der gedaagden .zijn overgeschreven, met opdracht aan 's Raads Griffier, als bewaarder der minuten van gemelde akten, om van die nietigverklaring op de minuten aanteekening te houden», «2. De eischers, thans appellanten, gerechtigd, om de bij hier boven genoemde akten aan T. B. H. toebehoord hebbende per ceelen of gedeelten van perceelen, met inachtneming der wettelijk voorgeschreven formaliteiten, te doen overschrijven op naam van ieder hunner voor ik onverdeeld aandeel, met veroordeeling van de gedaagden thans geïntimeerden, om zulks te gehengen en te gedoogen enz., enz.» De beide oudere zoons en eerste erfgenamen waren intusschen tot betrekkelijke armoede vervallen en de gezamenlijke eigendommen van den erflater, ter waarde van pl. m. /"óooooo waren verkocht en in andere handen overgegaan. Van bovenbedoelde 45 per ceelen of gedeelten van perceelen waren 35 verkocht op publieke vendutie, waarbij het Gouvernement van Ned. Indië haar tusschen- komst had verleend, de koopsommen had ontvangen, de koopprijzen had uitbetaald. Drie perceelen (suikerfabrieken) waren ingebracht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 35