werking te verleenen tot het opmaken van eene akte van boedel scheiding. Deze werd echter verleden den 17 September 1905 onder medewerking van de Wees- en Boedelkamer te Soerabaja en daarbij werden alle bezittingen uit de nalatenschap van T. B. H., voor zooverre die bestonden uit onroerende goederen, met één uitzondering, toebedeeld aan T. I. S. één der jongere zoons. De houders dier goederen, wier rechten bij de uitvoering van 'sHofs arrest van 20 September 1900 tot de helft zouden zijn teruggebracht, kwamen bij de uitvoering dezer boedelscheiding onder veel slechter condities en werden bedreigd met het algeheele verlies der verkregen bezittingen. Achtereenvolgens had het transport dier goederen plaats. Voor den Raad van Justitie te Soerabaja zijn nu 41 perceelen of gedeelten van perceelen bij gerechtelijke akten van den erf later T. B. H. rechtstreeks overgeschreven ten name van T. I. S. Voor 4 perceelen, waaronder 3 rechten van opstal, behoorende bij of bebouwd met suikerfabrieken, is deze zaak nog niet tot eene oplossing gebracht. SoerabajaApril 1907. G. F. WlEMANS. Berekening van bolvormige driehoeken. De formules, die de betrekkingen uitdrukken tusschen de elementen van een bolvormigen driehoek, bevatten de gonio- metrische functiën van zijne hoeken, zijden en van de som of het verschil van twee of meer dezer grootheden. De grootte der zijden wordt daarbij altijd uitgedrukt in hoek- maat, nooit in lengtemaat. In de geodesie komt de laatste bijna uitsluitend voor; is de grootte van een zijde in hoekmaat uitgedrukt, dan werd deze bijna altijd door berekening uit de lengtemaat afgeleid. Wanneer men bij de berekening gebruik wil maken van een zijde, uitgedrukt in hbekmaat, is het noodig den hoek in zooveel decimalen van seconden te bepalen, dat een eenheid van de laatste decimaal geen grooter hoogwaarde heeft dan overeenkomt met een eenheid van de laatste decimaal der in lengtemaat uitgedrukte zijde. Is een driehoekszijde b. v. tot in centimeters nauwkeurig opgege- 37

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 37