Over den invloed der ontginning vqn steenkolen- beddingen op de uitkomsten van landmeetkundige werkzaamheden. In jaargang 1903 van het Zeitschrift für Vermessungswesen komt een drietal artikelen voor, die ongetwijfeld de belangstelling onzer lezers verdienen. Het eerste, van Prof. Dr. Schumacher, is getiteld: «Lage und Feststellung der Eigentumsgrenzen bei seitlicher Verschiebung der Grenzzeichen infolge van Bodensenkungen, unter besonderer Berücksichtigung der durch den Bergwerksbetrieb veranlassten Bodensenkungen; het tweede, van de hand van Kataster- landmesser Rothkegel, voert tot opschrift: «Ueber Verschie- bungen von trigonometrischen und pol}rgonometrischen Punkten im Ruhrkohlengebiet»; en het derde: «Seitliche Verschiebungen infolge von Bergbau im Stadtgebiet Essenwerd door Stadt- geometer Köndgen in aansluiting aan het artikel van Prof. Dr. Schumacher geschreven. Het volgende overzicht dezer literatuur moge hier plaats vinden. De bodem waarop wij verkeeren is voor ons menschen het symbool van het onwrikbare, een geschenk der aarde, waarop wij ons onder alle omstandigheden veilig voelen. Op deze algemeen gangbare opvatting grondvest zich ook het recht. De rechtsorde knoopt rechten en plichten vast aan het grond bezit, wanneer zij deze onaantastbaar wil maken. En toch! Deze zekerheidsstelling is niet absoluut. Immers, onze aarde, als hemellichaam een levend organisme in het oneindige heelal, is niet in rust, doch voortdurend onder hevig aan veranderingen. Hare woeste jeugd kwam zij te boven, zoozeer zelfs, dat ver moedelijk de mogelijkheid is buiten gesloten van een terugkeer der geweldige gebeurtenissen, die plaats grepen in de onrustige tijden hare wording. De overmoedige levensuitingen van weleer hebben ten deele plaats gemaakt voor wijzigingen in haar binnenste, zoo langzaam en onmerkbaar ontstaande, dat enkel een langdurige en nauwgezette 50

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 50