waarneming hunnen invloed op hare oppervlakte vermag vast te stellen. Het veelal ontbreken van een nauwkeurig onderzoek geeft ons recht tot het vermoeden, dat langzame veranderingen der aardkorst veelvuldiger kunnen optreden dan wordt aangenomen. Verschuivingen van geodetische punten zonder aanwijsbare oor zaak werden in Beieren waargenomen, toen men de ligging van eenige vaste punten der Beiersche nauwkeurigheidswaterpassing onderzocht. Van 42 punten bleken bij nameting 10 gerezen en 11 gezonken te zijn. Tastbaarder in hunne gevolgen zijn de aardbevingen. Beide soorten van verschijnselen, zoowel de langzame en on merkbare, als de plotselinge, werken nadeelig op de rechtszeker heid van den grondeigendom in, zoodra zij een verschuiving van grensteekens veroorzaken. De wijzigingen door aardbeving veroorzaakt zijn slechts dan vast te stellen, wanneer het bezochte gebied te voren nauwkeurig was opgemeten; dientengevolge zijn uit het verledene slechts mededeelingen tot ons gekomen omtrent gevallen, die door af metingen en gevolgen de bestaande verhoudingen opvallend verbraken. Een voorbeeld is de ramp waardoor Calabrië in 1783 werd getroffen, waarbij 30.000 menschen het leven lieten. De geheele maatschappelijke orde werd verstoord, de voor rechten van den adel werden afgeschaft, oude wetten werden door nieuwe vervangen. Ongeloofelijke zichtbare verschuivingen van deelen der aardkorst vonden plaats. Zoo schoof b.v. eene boerenhoeve gedeeltelijk op een naast gelegene, waaruit een proces tusschen de eigenaren geboren werd. De rechter besliste, dat de eigenaar van' het bedolven landgoed eigenaar daarvan was gebleven voor de geheele vroegere uitge strektheid, dat echter de andere eigenaar, van zijn op het land goed van zijn buurman geschoven grond, zooveel mocht weghalen, als hij zou begeeren. Deze rechterlijke beslissing, een opmerkelijke uiting van rechter lijke wijsheid, is beschouwd als een juridische scherts welke de rechtbank zich veroorloofde. 5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 51