55 Gelijksoortige uitkomsten leverden ook door den landmeter Rothkegel gedane opmetingen (Z. f. V. 1901. S. 97). Zij ont lokten hem de waarschuwing: «Für Landmesser ist es jedenfalls von Wichtigkeit zu wissen, dass in bergmannisch unterbauten Gegenden, altere coordinatorisch festgelegte Punkten nur mit Vorsicht benutzt werden dürfen.» Eenig betoog zal wel niet noodig zijn om te bewijzen, dat de grensteekens der eigendommen deelen in het lot der trigono metrische en polygonometrische punten. In alle mijnstreken komen verplaatsingen voor, in het Ruhrkolen- revier is bijna geen grenspaal onbesmetontkend kan echter niet worden, dat er mogelijk plaatsen zijn aan te wijzen, die vrij zijn van het kwaad, als gevolg der geaardheid en der dikte van de boven de kolenbeddingen liggende aardlagen. In het overige gedeelte zijner verhandeling begeeft Prof. Schuhmacher zich in juridische beschouwingen, waarvoor wij wellicht later de aandacht onzer lezers vragen. Voor hen die voorstanders zijn van een kadaster met bewijs kracht voor de grenzen, is merkwaardig deze uitlating: «Unvollkommen ist aber diese Festlegung in sofern, als das Kataster von den Verschiebungen der trigonometrischen, poly- gonometrischen und sonstigen Messungspunkten beeinflusst wird». Stadtgeometer Köndgen deelt omtrent de verschuivingen binnen het gebied der stad Essen mede: In de oude stad werden er tot 30 c.M. waargenomen, in de nieuwe stad tot 72 c.M. Vooral het stedelijk abattoir kwam ernstig in verdrukking, de zijwaartsche verplaatsing werd het eerst bemerkt door breuken in de dikke gietijzeren zuilen der hallen, die met spoed door smeedijzeren I-dragers moesten worden vervangen. Een gedeelte der Sclvwanenkamfistrasse verplaatste zich 30 c.M. In erger mate treedt het verschijnsel op in de omgeving van het abattoir. Een geheel bouwblok ter lengte van 320 Meter en ter diepte van 70 M. verplaatste zich; eenige eigenaren zagen 72 c.M. van de oorspronkelijke diepte hunner bouwterreinen verloren gaan. Katasterlandmesser Rothkegel haalt niet minder sprekende feiten aan, hij schrijft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 55