57 i°. Herziening belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Prof. Dr. Schuhmacher staat op het standpunt, dat zuivering der verstoorde rechtsverhoudingen: «in der Weise hatte zu erfolgen, das die Grundeigentümer des Verschiebungsgebietes gezwungen werden können, ihre Grenzen und Eigentumsverhaltnisse in einem Verfahren zu erledigen». Het Zusammenlegungsverfahren dient hem daarbij tot model. Hij ziet klaarblijkelijk geen kans, de ontwrichte aarde weder in hare voegen te zetten. Zou het geen aanbeveling verdienen, aan de invoering van een kadaster met bewijskracht voor de grenzen te laten voorafgaan, een onderzoek naar den invloed der bewegelijkheid van onzen bodem, op de duurzaamheid eener materieele bevestiging der eigendomsgrenzen. Op dit gebied hebben wij ons nog niet bewogen. Utrecht, Juni '07. C. W. Hoffmann. 2°. Verhooging van hoofdsttik VII B, dienstjaar 190J. VERSLAG. (Tweede Kamer). Het eerste wetsontwerp gaf aanleiding tot de volgende opmerkingen. Aan sommige leden waren klachten ter oore gekomen over gemis eener goede evenredigheid tusschen de schattingen, in de verschillende schattings districten verricht. Met name meenden zij te weten, dat de belastbare opbrengst van eenvoudige arbeiderswoningen, 1 per week huur doende, voor verschillende plaatsen zeer uiteenloopend is gesteld. In Utrecht zou die opbrengst zijn geschat op 50, in 's Hertogenbosch op 40 en in Tilburg op 25 a 30. Bedoelde leden wenschten van den Minister te vernemen in hoeverre deze beweringen juist zijn en vroegen de over legging van een staat, gebouwde eigendommen uit verschillende gemeenten betreffende, die hierover eenig licht zou kunnen verspreiden. Zij voegden daaraan toe, dat, indien het bovenvermelde inderdaad juist mocht zijn, het huns inziens gewenscht zoude zijn de heffing naar de uitkomsten der nieuwe schatting nog eenigen tijd uit te stellen, opdat inmiddels een her schatting zou kunnen plaats "vinden. Vooral nu te dezer zake reeds in 1903 een wetswijziging is tot stand gebracht om een onbillijke wijze van schatting te ontgaan, zoude het kwalijk te rechtvaardigen zijn zich neer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 57