6 van niet is te voorzien, dat zij zullen worden beteeld met vrucht, waarvan tiend verschuldigd was. Bij de schatting gelden als maatstaf (art. 7) de gemiddelde lande lijke marktprijzen der tien aan het inwerkingtreden der wet voorafgegane jaren. De schadeloosstelling wordt naar art. 9 opeischbaar bij den aanvang der derde maand volgende op die, waarin een naar art. 57 op te maken staat is vastgesteld, dat is een maand nadat het bedrag onveranderlijk vast is geworden. Deze staat wordt opge maakt zoodra de onzuivere opbrengst is bepaald voor alle perceelen, die tot een zelfde tiendrecht behooren. Het kadastrale perceel vormt bij de schadeloosstelling dus een zelfstandig geheel. In het derde hoofdstuk zijn bepalingen gegeven omtrent de tiendrente. Artikel 10 bepaalt, dat op elk kadastraal perceel, wegens het vervallen van welks tiendplichtigheid schadeloosstelling wordt ver leend, onder den naam van »tiendrente» eene schuldplichtigheid ten behoeve van het Rijk rust. Uit de toelichting kan worden afgeleid, dat de tiendrente zich over het geheele perceel zal uitstrekken, ook in het geval slechts een deel daarvan aan tiendplicht was onderworpen. Dit heeft geen bezwaar daar het bedrag der tiendrente is bepaald naar de grootte van het tiendplichtige deel; op welke wijze de later te vermelden schattingscommissie echter die grootte zal bepalen vindt men niet vermeld en het schijnt onvermijdelijk dat een ruim gebruik zal moeten worden gemaakt van voorlichting en bijstand van kadaster ambtenaren. Artikel 11 luidt: 1. De tiendrente bedraagt jaarlijks 5,55 ten honderd van het bedrag der schadeloosstelling. 2. Op de tiendrente is de bepaling van art. 48, eerste lid der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad n°. 82) jiiet van toepassing. Artikel 12 bepaalt, dat de tiendrente is verschuldigd over 30 achtereenvolgende jaren, te beginnen met het jaar volgende op dat, waarin de schadeloosstelling opeischbaar wordt. Het ontwerp gaat uit van de bedoeling om de schadeloosstellingen, vermeerderd met een zeer gering bedrag, om te zetten in tiendrente.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 6