doen assisteeren door een jongeren landmeter als deze het werk met zijne teekenaars en klerken niet af kan. Zoo ook voor be waringen te groot voor 2 en te klein voor 3 landmeters enz. 2e. Voor chef van dienst is noodig: a. theoretische kennis (behalve van landmeten, burgerlijk recht enz., ook van fiscaal recht). b. routine in de boekhoudingen van het kadaster en aan de controles, in gewonen velddienst, waarbij toepassingen onder velerlei omstandigheden, in schatting van gebouwde en ongebouwde eigen dommen, schatting dus ook in verband met plaatselijke toestanden van bouwlanden, bosschen, weilanden enz. c. karakterrijpheid, d.w.z. behalve groote eerlijkheid, voldoende prestige tegen over het personeel, de teekenaars en klerken, colleges van zetters, burgemeesters enz. Daartoe is noodig eene innerlijke beschaving die in zijn mede- mensch geen slechte bedoelingen onderstelt en eene uiterlijke beschaving, die meebrengt, dat men er zich voor zal wachten iemand te beschuldigen van kwade trouw als er geen afdoende bewijzen zijn. En dan Mijnheer vraag ik, meenen de Asser Jongelui soms dat een jongmensch, zelfs al is hij aca demisch gevormdna 3 of 4 jaar oefening in theorie en praktijk voldoende kennis en ervaring en tevens voldoende rijpheid van karakter bezit om in eens als chef van dienst op te treden? De Assenaars vragen verder: «Waartoe openbare kritiek op die memorie gevreesd?» Mijne heeren waar ze «vrees» meenen te zien kan ik U ver zekeren dat niets anders is te vinden dan rijp beraad, en velerlei overwegingen gesproten uit levenservaring. Eene reorganisatie van den dienst wekt van verschillende zijden onvermijdelijk gevoeligheden op. Wie reden tot gevoeligheid meent te hebben, al is het slechts wegens één enkele tiitdrukking, staart zich daarop blind, ziet niets anders meer, meent ten slotte dat de geheele reorganisatie draait om het voor hem teere punt, meent ook dat alle beweegredenen van de ontwerpers op dat enkele punt samenloopen. Een strijd niet van zakelijken doch van persoonlijken aard is er dus licht het gevolg van. Zoo iets heeft zich reeds voorgedaan of is te wachten van: 7i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 73