73 Ze stellen de ware bedoelingen der ontwerpers aan de kaak. Die bedoelingen zijn: Meerdere kans op promotieen men wil zelf ook wel eens chef spelen O, hoe diep treurig doos, niets als zelfzucht en eigenbelang! En daar tegenover stellen de Assenaars cordaat weg, hun zelfzucht, hun vermeend eigenbelang. Evenmin als de teekenaars is het hun gehokt eenig andere drijfveer dan zelfzucht bij de onder teekenaars der memorie te ontdekken. Evenmin als de teekenaars hebben ze ingezien dat de ontworpen reorganisatie vooral hun belang zou behartigen. Hadden ze kalm feiten en toestanden overwogen, zij zouden tot eene geheel andere conclusie gekomen zijn. Ze zouden geredeneerd hebben: De controleurs zullen niet allen op eenmaal worden op stal gezet. De memorie toch spreekt van geleidelijk (zie bladzijde 20). In een overgangstijdperk zullen I-geleidelijke de controles worden opgeheven. Tegen dat alles op den nieuwen voet zal zijn ingericht zijn wij jongelui niet jong meer! Wij zullen intusschen gelegenheid hebben de controleurs-werk zaamheden te leeren, ervaring op dat gebied op te doen enz., waartoe allicht de lust bij de oudsten onder de ambtgenooten zal ontbreken, enz. Geen der oudere ambtenaren zal allicht meer in de termen vallen in den nieuwen toestand te deelen en alles wat met hunne medewerking in deze zal tot stand kunnen gebracht worden, is uitsluitend voor de jongere collega's. Mijne heeren! het is mijn doel niet geweest de Asser-jongelui hard te vallen. Het bloed bruist hen nog onstuimig door de aderen en de wijze bedachtzaamheid is dan ook aan rijperen in jaren méér eigen. Zij zelf zullen van nader bezien, de consequentie van hun manifest wel niet goed aandurven, waar het zou leiden om de ontwerpers van de memorie, de Asser-Heeren zeiven, ja zoowat alle menschen te verdenken van, in hunne handelingen slechts door zelfzucht geleid te worden. Moeten dan ook de leden der Staats-Commissie, de Adviseurs aan ons Departement, hun taak vervullen op grond van zelf zuchtige drijfveeren?

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 75