74 Neen Mijne heeren! er zijn gelukkig ook nog menschen, zoo wel in als buiten ons vak, ook nog de 5 ondertéekenaars der Memorie, die niet zóó ongunstig zijn aangelegd als het Asser manifest doet denken. Laten wij het Asser voorbeeld van verdenking en miskenning hier heden niet volgen en onze discussies de waardigheid geven, die het groote belangvan de zaak vereischt. Ik twijfel er niet aan of de Asser onderteekenaars zullen nader hebben ingezien, dat de toon van hun manifest onbehoorlijk was en ik hoop, dat zij zullen besluiten, nog staande deze vergadering, hun leedwezen daarover uit te spreken. Moge ook heden, als meermalen hiervoorin ons streven be waarheid worden «Dat Eendracht macht maakt.» ^eb gezegd Beraadslaging. De Heer ten Oever ziet in het stelsel van reorganisatie, dat de memorie aangeeft wel nieuwe betrekkingen geschapen, doch hij kan daarin geen spoor van positieverbetering voor den land meter ontdekken; hij verwacht, dat onder een dergelijke regeling 't grootste deel ondergeschikt zal worden aan personen die feite lijk niet meer aanspraken hebben dan zij. Het werk van den landmeter is niet uitteraard administratief, daarom worde zijn dienstverhouding geregeld naar het beginsel van eigen verant woordelijkheid en zelfstandigheid als grondwet. Noch in de memorie, noch in de punten der agenda komt dit begrip voldoende tot zijn recht. Hij acht het zeer wenschelijk dat de vergadering zich omtrent dit beginsel duidelijk uitspreekt en daarom dient hij in samenwerking met de Heeren Boddé, Feenstra en Klooster boer de volgende motie in: «De vergadering, de noodzakelijkheid van een grondige reor ganisatie van den kadastralen dienst erkennend, wenscht dat die reorganisatie den landmeter van het kadaster waarborge een zelfstandige positie en hem verantwoordelijk stelle voor een aan gewezen taak en gaat tot de bespreking over van de uit voering dier beginselen volgens de agenda.» Hij verzoekt deze motie in stemming te brengen alvorens tot de behandeling der vraagpunten wordt overgegaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 76