8o Wordt instelling wenschelijk geacht van een afdceling voor reproductie van kaarten? De Heer Hoffmann verwacht, dat het practisch effect van dergelijk bureau niet groot zal zijn. De diensten, die het publiek van 't kadaster vraagt eischen zelden, een groot aantal kopieën te maken van een geheele kaart; voor den eigen kadastralen dienst is 't getal benoodigde kopieën van eenzelfde kaart te gering om veel heil te verwachten van mechanische reproductie en daarenboven zal de particuliere industrie worden gedrukt door een staatsinstelling, die uitteraard veel te duur zal werken. De Heer Gombault ziet niet in, waarom niet evenals thans reeds plaats heeft, deze instelling tot reproductie van kaarten zou blijven opgedragen aan de een of andere particuliere onder neming; eigen beheer van Staatswege, acht hij niet wenschelijk; de vergadering heeft zich, naar hij meent, hierover niet uit te spreken. De Heer Bin gen gelooft dat het allereerst noodig zal zijn, een nauwkeurig onderzoek in te stellen omtrent de verschillende in zwang zijnde methoden voor mechanische reproductie van kaarten. De vraag in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Komt in behandeling vraag B i c, of aan het centraalbureait zal zijn gevestigd een afdeeling voor vernieuwing van bijbladen. De Heer Hoffmann schenkt er beslist de voorkeur aan, de vernieuwing der bijbladen te doen plaats hebben aan de bewaringen; de met het werk belaste ambtenaar moet zelf kunnen onderzoeken. Bij uitvoering dier werkzaamheden aan een of meer centrale bureaux, is het noodig kostbare kaarten herhaaldelijk te verzenden, waaruit voortvloeit het gevaar dat zij beschadigd worden of verloren raken. De Heer Hondius kan het bezwaar van den Heer Hoffmann niet deelen, vindt het althans niet overwegend. Zoek raken van plans kwam ondanks de veelvuldige heen en weer zending nog niet voor. Voor één centraalbureau zullen de werkzaamheden echter te omvangrijk worden, waarom hij er de voorkeur aan zou schenken, meerdere bijbladen-bureaux in te stellen. De Heer W. Holthuizen deelt het gevoelen van den Heer Hoffmann. Hem komt een centraalbureau voor bijbladen na-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 82