deelig voor, omdat het bureau herhaaldelijk gegevens zal noodig hebben uit het archief, dat aan de bewaring berust. Dit werkt storend op den gang van 't werk. De afwezigheid der stukken is zeer hinderlijk voor de werkzaamheden aan de bewaring. Spreker zou het zeer toejuichen als de vervaardiging en vernieuwing van bijbladen aan de bewaringen krachtig werd aangevat, en dan bij voorkeur in de eerste plaats van de plans, waarop zeer veel mu- tatiën zijn aangebracht. De Heer van der Veur kan uit ervaring spreken, omdat hij jaren lang aan het bijbladenbureau te 's-Gravenhage is werkzaam geweest. Van te loor raken der stukken is hem nimmer gebleken. Een centraalbureau zal echter onmogelijk al het werk kunnen uitvoeren. Hem komt het wenschelijk voor, de vernieuwing, als thans, te doen plaats hebben aan de bureaux der Ingenieurs- Verificateur, onder leiding en verantwoordelijkheid van een landmeter. Aan deze bureaux is meer personeel dan aan de bewaringen en aan deze laatste kantoren is het gevaar groot, dat de werkzaamheden voor bijbladen bij ander werk zullen moeten achterstaan. De Heer Kalkman steunt ook de inzichten van den Heer Hoffmann. Tijdens zijn werkzaamstelling bij de vernieuwing der bijbladen ontving hij den indruk, dat dit werk beter kan geschieden aan de bewaringen dan aan de bureaux van de In genieurs-Verificateur of aan een centraalbureau. Als landmeter voor den kantoordienst heeft hij herhaaldelijk ondervonden dat het publiek niet behoorlijk kon worden ingelicht, omdat stukken aan het archief waren onttrokken ten dienste van de vernieuwing van bijbladen. Den Voorzitter wil het evenals het meerendeel der sprekers toeschijnen, dat de bureaux der Ingenieurs-Verificateur voor deze werkzaamheden het meest geschikt zijn, vooral ook met het oog op de daar aanwezige teekenaars, waaruit dan de besten voorde vernieuwing der bijbladen aangewezen kunnen worden. Ook zijn aan de bewaringen de lokalen voor de landmeters bestemd, meest al te klein om nog het personeel voor de vernieuwing van bij bladen te herbergen. De vraag in stemming gebracht wordt bij zitten en opstaan met groote meerderheid ontkennend beantwoord. Alsnu komt in behandeling vraag B i d I of de vernieuwing 8i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 83