8, rente wordt door boven vermelde regeling tot de grootste een voudigheid teruggebracht. Ondanks dit brengt de zaak voor de kadastrale boekhouding weer eene belangrijke uitbreiding van bemoeiingen met zich. Bij artikel 18 is een bepaling gemaakt omtrent de afkoopbaar heid der tiendrente. Dit artikel luidt: Telken jare vóór of op den isten Juli, kan de tiendrente over de nog niet ingetreden jaren worden afgekocht voor hare waarde op genoemden dag. 2. Ter berekening van die waarde wordt het over een jaar verschuldigd bedrag, geacht op den ien Juli van dat jaar te verschijnen. De berekening geschiedt voorts naar den rentevoet van 3,5 ten honderd. 3. De verdere bepalingen omtrent den afkoop worden door Onzen Minister van Financiën vastgesteld. Voor de uitvoering van de wet zijn in hoofdzaak aangewezen tiendcommissiën en schattingscommissiën. Het Rijk wordt in tienddistricten verdeeld, in elk waarvan een tiendcommissie van vijf leden en een secretaris met hunne plaats vervangers worden benoemd. De taak der tiendcommissie bestaat in het leiden of verrichten der werkzaamheden, meer bepaaldelijk behoort daartoe: a. het behandelen en onderzoeken der aangiften en der daar tegen ingebrachte bezwaren; b. het nemen van een besluit omtrent de geldigheid, den aard en den omvang der aangegeven tiendrechten; c. het vaststellen der bedragen zoowel van de schadeloosstelling als van de tiendrente. Elk tienddistrict wordt in schattingsdistricten verdeeld, waarvoor door de tiendcommissie schattingscommissiën worden benoemd bestaande uit drie leden en plaatsvervangers, welke tot taak hebben het bepalen van de onzuivere tiendopbrengst en van de daarop toe te passen vermindering. De algemeene leiding van de werkzaamheden eener schattings commissie berust bij de tiendcommissie, die één harer leden belast met het geregeld toezicht op die werkzaamheden. De wet verlangt voor het verkrijgen van schadeloosstelling eene aangifte binnen negentig dagen na hare inwerkingtreding door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 8