94 geleidelijk geschiede volgens regelen, die de kosten zoo gering mogelijk maken, maar toelaten dat uit het vernieuwde materiaal alle voordeel te trekken zij, óók met betrekking tot een zooveel mogelijk afdoende verzekering der grenzen van rechten op onroerend goed. In het verslag van de audiëntie, die op 7 November 1901, door Z. E. den Minister van Financiën werd verleend aan het bestuur der Vereeniging, vindt men (bladz. 12 Jaargang XIX) als antwoord aan den Minister; «Bovendien wordt niet gevraagd om in eens in het geheele «land een nieuw kadaster tot stand te brengen, doch waar hermeten «wordt (en hermeten moet er worden), aan de meting te doen «voorafgaan, zoo als tegenwoordig in andere landen gebruikelijk «is, eene geregelde delimitatie». De noodzakelijkheid der vernieuwing van een gedeelte der kadastrale opmeting is door de Regeering zelf betoogd, b.v. in het voorloopig verslag van de Staatsbegrooting 1889, en zij is daadwerkelijk erkend door hermetingen reeds op verschillende plaatsen te doen uitvoeren; maar niemand in ons corps denkt er aan tegen te spreken, dat een zéér groot deel van het bestaande nog zeer langen tijd, niet alleen mee kan, maar zelfs mee moet. De overdreven en onmogelijk in te willigen wensch van een directe en algemeene invoering van een op nieuwe grondslagen te maken kadaster, stelt de Vereeniging zeker niet. Toch doen de heeren redacteuren het voorkomen of dit het overheerschend en alles uitsluitend streven der vereeniging ware! Door eerst der Vereeniging dezen onpractischen wensch aan te wrijven, en hem daarna met klem te bestrijden, laden de heeren redacteuren den schijn op zich van op een wèl goedkoope manier als het bezadigd element in de V. v. K. en L. te willen poseeren. Maar niet alleen is de wensch der Vereeniging een droombeeld zeggen de heeren Hoffmann en de Vos, hij is, wat erger is, niet geheel uitvoerbaar. Er zijn toch gevallen waarin een nauw keurige verkenning en opmeting niet mogelijk zullen blijken. Welnu! niemand onzer zal dit tegenspreken. Met welk doel wordt nu echter deze door ieder erkende waar heid aangevoerd? Natuurlijk alleen om aan de waarde van het te verkrijgen resultaat zoo veel mogelijk afbreuk te doen, en de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1907 | | pagina 96