mij is beproefd in de Notariëele Vereeniging (Handelingen der vergadering van 29 September 1900, bl. 28) kan zijne goedkeuring niet wegdragen. In 1907 scheen één factor van vergelijking hem nog voldoende, in 1908 acht hij een combinatie van drie factoren door mij in 1900 gebruikt, onvoldoende. Ge verwacht nu dat naast de 3 genoemde factoren nog andere onder cijfers en «met verstand en overleg ook in verband tot «elkander» in rekening zullen gebracht worden? Maar dit zou slechts ordinaire logica zijn-. De bevolkingsdichtheid komt weer ten tooneele. Werp haar niet tegen dat haar invloed reeds tot uitdrukking komt in het perceelental, en'zelfs veel juister ook in verband met huurkazernes ginds, éénfamiliewoningen hier. Het baat u niets. Zij treedt op den voorgrond, verduistert de andere factoren, die ten slotte geheel verdwijnen. Frankrijk heeft ruim 7-maal zooveel inwoners als Nederland, ergo: de vernieuwing van ons kadaster kost bijna 1h van die in Frankrijk (bi. 12). «Men zal deze berekening, omdat er geen hectaren en perceelen «in voorkomen, dwaas noemen, toch heeft men daartoe geen reden, «zij is heusch niet als scherts bedoeld» (bl. 12). Wie door die verzekering niet voldaan is heeft blijkbaar geen oog voor hoogere komiekigheid I. Boer FIz. NASCHRIFT. Bij een bezoek aan het kantoor voor «Kataster und Vermessungs- wesen» te Straatsburg heb ik o.a. geinformeerd of ook de kosten der hermeting van steden begrepen zijn in de opgegeven gemiddelde kosten per hectare in Elzas-Lotharingen. Bij het bevestigend antwoord werden mij vertoond de kadastrale kaarten op schaal 1 a 250 en de veldwerken van Straatsburg, waaruit bleek dat geen moeite en kosten gespaard waren om een nauwkeurig resultaat te verkrijgen. De muren tusschen de huizen in de binnenstad, die eene dikte hebben varieerende tusschen 20 en 100 centimeters, zijn opgemeten in 3 lijnen: de buitenkanten en de eigendomsgrens, die geenszins altijd in het midden ligt. Op 98

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 100