99 menige plaats werd een muur doorboord om de dikte te bepalen of verband in de meting te brengen! Ook de kosten voor de bewonderenswaardige zincografische reproductie van kaarten en veldwerk zijn onder de kosten per hectare begrepen. Dit alles had de schrijver van «Stadig» ook kunnen weten en behooren te weten voor hij bij herhaling verzekerde dat «de zoo «kostbare stedelijke opnemingen naar alle waarschijnlijkheid slechts «in geringe mate in de Elzas-Lotharingsche statistiek verwerkt «zijn». Daartoe is niet noodig «veertien dagen kromgebogen over folianten» door te brengen of een buitenlandsche reis te ondernemen; door een briefje aan een deskundige in het Rijksland had hij zich zekerheid kunnen verschaffen. B. REGISTER bg\ Met beleefde dankbetuiging voor de toezending van een over druk, kom ik gastvrijheid vragen voor een enkel woord naar aanleiding van het artikel: «Bijhouding van het Register N°. 6ga», door den heer I. Boer Hzn. geschreven. Met groote belangstelling heb ik dat artikel gelezen en her lezen, en er veel in gevonden, wat aantrekkelijk voorkomt; maar er ook wel iets in gemist, dat ik gaarne hierbij besproken had gezien. Natuurlijk zal ik kort zijn en mij tot enkele opmerkingen bepalen. Schrijver bespreekt de inrichting, welke het reg. 6ga z. i. zal moeten verkrijgen, na vernieuwing der thans bestaande inschrij vingen, en gaat daarbij van de onderstelling uit, dat ons Burgerlijk recht, ten aanzien van den grondeigendom en de zakelijke rechten, niet van stelsel verandert. Eene inrichting der boekhouding in den geest van het Duitsche Grondboek wordt niet besproken, de gedachte er aan blijkt zelfs niet aanwezig te zijn geweest. Van het standpunt van den heer Boer had ik anders verwacht. Hij zal, naar ik vermoed, de overtuiging hebben, dat verandering van stelsel nog niet in de lucht zit. Ik behoef daarop dan ook niet in te gaan, maar kan mij be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 101