palen tot het reg. 6ga, zooals de heer Boer het wenscht te regelen. Wie met het reg. 6ga vertrouwd is, weet hoe omslachtig en tijdroovend thans het zoeken naar den hypothecairen toestand van vaste goederen is; de tallooze vermetingen en de menigvuldige, reeds doorgehaalde inschrijvingen veroorzaken^ steeds weer dezelfde moeite en omslag en door de aanteekening der doorhalingen en het overbrengen van bestaande inschrijvingen naar de nieuwe perceelen in het reg. 6ga, zou veel werk voorkomen worden bij het onderzoek naar de bezwaardheid; terwijl men nu menigwerf de menschen de stad moet insturen met verzoek, over een uur of meer maar eens terug te komen, in de hoop dat men ze dan antwoord zal kunnen geven. Nu reeds heb ik in enkele, veel moeite gevende gévallen, den toestand van de bezwaardheid in het reg. 6ga aangeteekend, was dit steeds bij alle perceelen na vermeting geschied, dan zou het geven van inlichtingen heel wat eenvoudiger zijn. De hiervoor vermelde wijze van behandeling van het reg. 6ga, is dan ook reeds vroeger voorgesteld door de Vereeniging van Bewaarders van de Hypotheken en het Kadaster. Die bewerking zou buitengewone zorgvuldigheid eischen, maar is uitvoerbaar. Wie de gevolgen van fouten zal hebben te dragen, kan hier onbesproken blijven. De heer Boer wil bovendien aanteekeningen doen stellen, omtrent de afkomst der hypotheken op gedeeltelijke perceelen en verwijzing naar meetbrieven, alles in het reg. 6ga; dan nog in de Staten 75 over een en ander licht doen opgaan; en eindelijk kisten met losse kaarten er naast zetten voor controle, zoodat eigentlijk bij den Landmeter de beslissing komt, of een perceel al dan niet bezwaard is. En daartoe komt de schrijver langs lijnen van geleidelijkheid. Zeker, zeker, waar komt men al niet langs zulke lijnen! Men kan er ook langs afzakken in een afgrond. De boeking zou zoo omslachtig worden, en de aanteekening zóo ingewikkeld, dat er niets bij gewonnen werd. En wat bovendien ook niet ontgaan werd met een geleidelijk lijntje, dat is het kwaad uit het ver binden en ontslaan van niet behoorlijk omschreven perceelsge deelten voortvloeiende. Hoe menigmaal worden gedeelten verkocht, verbonden en ontslagen, «zooals is afgepaald», zonder meer. Die 100

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 102