dinaten geschieden uit de geographische ligging der driehoeks- punten. Bij toepassing van deze methode moeten in de eerste plaats vooraf de punten in geographische ligging (lengte en breedte) worden berekend. Daar dit grootheden zijn op de ellipsoidische. aarde, worden deze verder conform overgebracht op den bol met gemiddelden straal, bij welke bewerking de lengten geringe, de breedten aanmerkelijke wijzigingen ondergaan. Ten slotte volgt dan de berekening der rechtlijnige coördinaten in het platte vlak, Deze laatste bewerking gaat volgens eenvoudige formulen vrij vlug van de hand, het behoeft evenwel geen betoog, dat alvorens men de gegevens daartoe heeft verkregen, omslachtige en tijd- roovende berekeningen zijn voorafgegaan. Ook is het mogelijk om de coördinaten direct uit lengte en breedte op den bol te berekenen. De daartoe te bezigen formules geeft Prof. Dr. Ch. M. Sc hols in zijn studiën over Kaartprojectiën (Nieuw Archief voor Wis kunde, Deel VIII) in Hoofdstuk III «De Cirkelprojectie van Lagrange», welke projectie identiek is met die, welke ontstaat door het van de ellipsoide op den bol conform overgebrachte beeld stereographisch te projecteeren, zooals wordt aangetoond op blz. 40 van genoemde verhandeling. Om de coördinaten in m.M. te verkrijgen is ook deze methode practisch ongeschikt, omdat: ie. het daarvoor noodig is uit te gaan van lengte en breedte in 5 decimalen van de secunde (1 m.M. komt overeen met o,"00003 in de breedte en o,"00005 in de lengte). Al be hoeft de 5e decimaal niet scherp bepaald te zijn, zoo worden toch de berekeningen daarvoor zeer gecompliceerd; 2e. omdat bij de afleiding van de coördinaten in m.M. het ge bruik van logarithmen met 9 decimalen wordt vereischt. Men heeft dan ook geene dezer methoden gebezigd bij de Rijksdriehoeksmeting, maar de coördinaten berekend langs een veel eenvoudiger weg en wel uit: De azimuths der driehoekszij den en de lengten der koorden. Onder azimuths worden hier niet verstaan de astronomische azimuths, maar de hoeken die de driehoekszijden maken met de Y as, dit is de lijn, die voor de geheele kaart evenwijdig loopt 10

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 10