REGISTER 69". De opmerkingen van den Heer Burger, in de vorige aflevering (blz 99 a ioü), over mijn voorstel tot bijhouding van het register No. 6ga verdienen aandachtige overweging, wijl zij van actueel belang zijn wegens de noodzakelijkheid om eerlang tot de ver nieuwing der hypothecaire inschrijvingen over te gaan. Ter zijde latende wat met het onderwerp niet of slechts zijde lings verband houdt, kunnen de bezwaren van den Heer BURGER in twee punten worden geresumeerd. i°. De beslissing of een perceel al of niet bezwaard is, zal «eigentlijk bij den landmeter» komen; 2°. Kisten met losse kaarten zouden noodig zijn; «de boeking zou zoo omslachtig worden en de aanteekening zoo ingewikkeld, dat er niets bij gewonnen werd». De landmeter zal in 't vervolg niet meer «beslissen» dan hij thans reeds doet. Reeds thans is aan den landmeter opgedragen de oude- en de nieuwe perceelen en perceelsgedeelten in den metingstaat (Nn. 75) naar elkander te verwijzen. Is die staat goed gekeurd, dan is, buiten controle van den bewaarder om, uitgemaakt op welke nieuwe perceelen, volgens het kadaster, zullen drukken de inschrijvingen op de oude perceelen gevestigd, onverschillig of de landmeter die inschrijvingen in zijn staat reeds vermeldt of niet. Alleen indien de inschrijving rust op perceelen die reeds eerder vervallen waren, zoodat er geen direct verband in den metingstaat is gebracht tusschen de nieuwe perceelnommers en de nommers in het borderel genoemd, zou de «beslissing!- kunnen opgedragen worden aan den bewaarder. Doch juist dit gedeelte van zijn onderzoek is van zuiver technischen aard. Voor de ver gelijking van oudere hulpkaarten met de nieuwe doet ook thans de bewaarder indien hij niet voorzichtiglijk de beslissing aan het publiek! overlaat, wat regel is dikwijls een beroep op de voorlichting van een landmeter. De omvang der «kisten met contrölekaarten» zou nog al mee vallen denk ik. Gesteld die kaarten hebben de dikte van onze briefkaarten, dan gaan er 1000 in een laadje van nog geen 30 centimeter lang. Vermoedelijk zou voor de bewaring Winschoten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 152