153 dat Dr. Zwiers, die ze had verricht, bezig was met eene nieuwe her leiding. Niettegenstaande al de waarnemingen reeds bij gedeelten waren berekend, was eene nieuwe voor alle waarnemingen gelijksoortige herleiding met de best mogelijke herleidingselementen noodig, daar alle waarnemingen een aaneengeschakeld geheel vormen. Die herleiding is nu in het afgeloopen jaar voortgezet en binnenkort wordt een aanvang gemaakt met het gereedmaken van de tabellen voor den druk. Slingeriuaarnemingen. De in het laatst van 1906 van Leiden naar Delft overgebrachte slinger toestellen werden in het Geodesiegebouw aldaar opgesteld in een op het noorden gelegen lokaal, vroeger bestemd voor het onderzoek van rand- verdeelingen. Op twee van de daar aanwezige pijlers konden het toestel van Stückrath en het daarbij behoorende coïncidentietoestel een plaats vinden. Voor het toestel van Defforges moest een installatie worden gemaakt; de hierbij behoorende pendule van Strasser en Rohde is opgehangen aan den scheidingsmuur van de aangrenzende comparatorzaal; het microscoop voor de coïncidentiewaarnemingen is in die zaal zelve vóór eene in den muur gemaakte opening aangebracht. De ingenieur Modderman was gedurende eenigen tijd werkzaam aan het Geodetisch Instituut te Potsdam, waartoe de directeur, prof. Helmert, bereidwillig toestemming had gegeven. Hij kon zich daar onder leiding van prof. Haasseman, die sedert vele jaren slingerwaarnemingen voor het Instituut uitvoert, en die hem op de meest voorkomende wijze ten dienste stond, oefenen in het practisch gebruik van het toestel van Stückrath. In het laatst van Juli begaven het lid der Commissie Muller en de ingenieur Modderman zich naar Stolzenau aan de Wezer, waar prof. Haasseman vertoefde tot het uitvoeren van slingerwaarnemingen, om zich op de hoogte te stellen van de inrichting van het station; wegens de ongunstige weergesteldheid konden er tijdens hun verblijf geen waarnemingen worden uitgevoerd. Na de terugkeer van den ingenieur Modderman te Delft kon de toestel van Defforges worden opgesteld; in de werkplaats van het Geodesie gebouw werden nog eenige hulptoestellen aangemaakt of in verband met de nieuwe opstelling gewijzigd. Door den ingenieur Modderman werden geregeld tijdsbepalingen uit gevoerd met een aan de Technische Hoogeschool toebehoorend universiaal- instrument, volgens de methode van Dollen. In het laatst van het jaar waren de waarnemingen ter bepaling van de luchtdichtheidsconstanten van den slinger van Defforges afgeloopen; uit

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 159