158 gemaakt; het Recueil Méthodique etc. zegt hierover: Avantages du cadastre pour la propriété: 1142. Le cadastre parcellaire offre encore d'autres avantages: il termine, il prévient pour l'avenir une foule de contestations entre les propriétaires, sur les limites de leurs propriétés; contestations qui occasionnaient des frais dont le montant (serait) difficile a calculer :ttt. Utill té du cadastre dans les actions judiciaires: 1143. Le cadastre peut et doit même nécessairement par la suite servir de titre en justice pour prouver la propriété. II en est de même des livres de mutations, qui conservent la trace de tous les propiétaires dans les mains des- quels un bien-fonds passé successivement. Voor wat het kadaster thans dient te leveren zij verwezen o. a. naar wat wij schreven op p. 238 jrg. 1907. Wij missen ongaarne eene, zij het korte, aanduiding van den daar geschetsten ont wikkelingsgang in een werk als dit, waar toch ook datgene bij elk artikel is opgenomen, wat zijdelings daarmede in verband staat. Als een bewijs, hoe het lot van elk artikel zelfstandig is be handeld, geldt artikel 59, waarbij zonder verwijzing naar de reeds herhaaldelijk in voorgaande bladzijden vermelde wet van 1907 wordt aangeteekend: (1) Bedoelde regelen zijn vervat geweest in de wet van 1873. De uitkomsten der schattingen volgens die wet zijn van kracht geweest tot 1 Januari 1908, sedert welk tijdstip die regelen zijn vervallen, en de uit komsten der schattingen volgens de wet van 1897, zooals die is gewijzigd bij de wet van 1904, tot basis voor de heffing dienen. Als bijlagen bevat het werk toegelichte modellen van de be kende kennisgevingen, aanslag- en aangiftebiljetten, benevens eene chronologische lijst van in den tekst aangehaalde wetten, besluiten en resoluties. Geeft bij den eersten oogopslag het werk, dat vier vellen compressen druks in groot octavo beslaat, den indruk van een somberen chaos van data en getallen, nadere kennismaking doet de strenge, nauwgezette bewerking, de éénvormige notatie der artikelen en noten daarop, alsmede de onderscheiding daarvan door verschillende lettergrootte, spatiëering en cursiveering waar- deeren. Menigeen zal evenwel den buitengewoon kleinen, hoewel keurigen druk eene oogenmarteling noemen, terwijl wij het splitsen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 164