159 van elke pagina in twee kolommen en het ontbreken van open ruimte voor latere aanteekeningen, niet kunnen toejuichen. Konden wij naast dat van ter Laag dit werk als studieboek aanbevelen, van veel nut voor den aspirant-landmeter komt ons voorts de bestudeering voor van een in 1905 verschenen, reeds vroeger vermeld werk (jrg. 1906, p. 153): L. A. Alting Mees. Uitvoering van de Wet op de Grondbelasting van 26 Mei i8yo Stbl. n". 82. Leiddraad voor ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Haarlem 1905. De eerste afdeeling, «Schets van de inrichting van het kadaster en de kadastrale boekhouding» blijft bij het allernoodigste, en kan als zoodanig voor den beginner nut hebben. Beknoptheid gaf aan deze schets hare kracht, leidde evenwel eene enkele maal, haar doel voorbijstrevende, tot vermakelijkheden: «De verschillende eigen dommen zijn verder per sectie genummerd en wel draagt ieder perceel een nummer» 2). «Deze ruiten zijn genummerd en door eene letter onderscheiden 4)». «Het minuutplan blijft steeds in zijn oorspronkelijken toestand bestaan 6)». «De nette plans, die evenals de minuut- en veldplans (bedoeld: bijbladen) bij den hypotheekbewaarder berusten, mogen dit kantoor nimmer ver laten 6).» «Dit zal het geval zijn bij gedeeltelijken verkoop van een perceel 8).» «Bij de meting maakt de landmeter schetsen van het terrein met vermelding van de lengte der lijnen en de grootte der hoeken 11)». «Zoodra de grenzen van een perceel vervallen, vervalt ook het nummer 11)». Meer wenschten wij de aandacht te vestigen op de tweede afdeeling «Het materieel der serie grondbelasting», waar de ver schillende voorschriften ter uitvoering der wet zijn behandeld aan de hand van de modellen van dit materiaal, die doelmatig ge rangschikt alle, zij het afwijkend in formaat, volledig afgedrukt aan het werk zijn toegevoegd. Deze reeks formulieren, 35 in getal, geven sneller en klaarder een beeld van de inrichting der boekhouding op de grondbelasting, dan de studie van tal van voorschriften zou kunnen opleveren; bij elk model is een be schrijving gegeven van doel, inrichting en gebruik. Wie in korten tijd een overzicht wenscht van den gang van zaken aan de controle der grondbelasting, vindt in dit werkje een welkomen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 165