i78 Met de geleidelijke vermeerdering der van het Kadaster gevergde diensten zijn de eischen, aan zijne inrichting te stellen, verzwaard, zoodat de algemeene ontwikkeling en geschiktheid, de theoretische en praktische bekwaamheden der ambtenaren, die het hoofdaandeel in de bewerking hebben, niet langer kunnen staan op den trap van eertijds (Tijdschr. blz. 238, 239). De tot nu toe bestaande opleiding is hoofdzakelijk van negatieven aard (Tijdschr. blz. 239). De opleiding uitsluitend bij den tak van dienst is voor ambtenaren, die niet alleen het uitvoeren van wetten, doch voornamelijk het toepassen eener technische ivetenschap tot werkkring hebben, niet de juiste weg. (Tijdschr. blz. 240, 241). Waar onze Vereeniging de noodzakelijkheid aantoont van eene syste matische opleiding, kan een spontaan opgekomen zucht naar verandering haar niet ten laste worden gelegd. Immers: i°. Reeds in /S75 werd in eene vergadering van 5 ingenieurs-verifica teur en 86 landmeters het destijds bestaande kweekelingen-stelsel veroor deeld; verhooging werd bepleit van de. examen-eischen, terwijl een van rijkswege ingestelde, behoorlijk georganiseerde cursus werd gewenscht. 2°. In i88y werd door den heer Schimmelpenninck van der Oye van Nyenbeek in de Tweede Kamer de verbetering der opleiding het uitgangspunt genoemd van alle maatregelen tot opheffing van een zevental misstanden. 30. In i8go benoemde de Algemeene Vergadering onzer Vereeniging eene Commissie van preadvies omtrent het opleidingsvraagstuk. In i8gi nam, na geringe wijziging, de Vergadering het door die Com missie ontworpen programma van kundigheden bijna eenstemmig over. 40. In igoi werd in eene Algemeene Vergadering de „bestaande" opleiding gewogen en te licht bevonden. 5°. Op 19 Maart igoy werd in de Algemeene Vergadering het vraag punt der agenda: „Behoort de opleiding verbeterd te worden?" bevestigend beantwoord. 6°. Eindelijk heeft de Algemeene Vergadering van 23 September igoy als resultaat der besprekingen de volgende beginselen bij acclamatie aan genomen: De eischen voor het aspirant-landmeters-examen moeten gelijkstaan met die voor het eindexamen eener H. B. S. met 5-jarigen cursus. De Staat zorge voor een cursus te s-Gravenhagedie de aspirant-landmeters prepareert voor de lessen in Geodesie aan de Technische Hoogeschool te Delft, aan welken cursus mede behooren verbonden te zijn docenten in de landbouwkunde en de rechtswetenschappen Wij verzoeken U dringend bovenomschreven wenschen in overweging

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 184