199 zulks schriftelijk te doen en dat hij zijne zienswijze, zijne meening op de vergadering zou kenbaar maken. Afbreken gaat gemak kelijk, opbouwen is verdienstelijker. Het vele thans door hem aangevoerd, kan beter worden besproken, als na de beslissing over punt k artikelsgewijze behandeling noodig wordt. Thans is aan de orde het voorstel van het Bestuur. De heer Hoffmann wenscht in antwoord alleen op te merken, dat hij door ernstige en langdurige ziekte in zijn gezin niet in staat is geweest aan het verzoek van het Bestuur te voldoen, en voorts, dat bij afwezigheid eener memorie van toelichting het zenden van antwoord hem een slag in den blinde toescheen. De heer de Korver acht de vraag, door den Voorzitter ge steld, niet gewettigd, omdat het vorig jaar de vergadering zich reeds daarover uitsprak; hij verwijst naar het toen genomen besluit. De Voorzitter is van oordeel, dat de vorige vergadering niets besliste omtrent het noodzakelijke der wijziging van de statuten; dat onderwerp kwam ook niet als zoodanig op de agenda voor. De vergadering droeg aan het Bestuur slechts de voorbereiding der statutenwijziging op, (zie blz. 232 van jaarg. 1907). De heer Boer: De vraag is, zullen wij de statuten principieel wijzigen, zóó, dat de Vereeniging een geheel ander cachet krijgt, of zullen wij ze alleen wat aanvullen. Met andere woorden, zullen wij eene vak vereeniging krijgen, of houden wat we hebben, n.l. de oude statuten met de traditiën van bijna 25 jaren! Is het in praktischen zin noodig, de vereeniging te vervormen, nu zoo herhaaldelijk gebleken is, dat zij ook werkzaam kan zijn in het belang der ambtenaren? Juist gesteund door haar tegen woordig cachet zijn die belangen beter behartigd kunnen worden, omdat de vereeniging nu belangstelling bij de buitenwereld kon kweeken. Laten wij dus de principieele vraag stellen, of men eene vakver- eeniging wil. Zoo ja, dan geschiede het, doch men geve zich rekenschap van de gevolgen. Wie zullen dan leden zijn? Alleen de landmeters, of ook de aspirant-landmeters en de ingenieurs verificateur? De Indische ambtgenooten zullen dan weinig belang meer stellen in ons streven. Overgang tot vak vereeniging zal beteekenen achteruitgang, ook van het tijdschrift. Op de vraag: Heeft de geschiedenis onzer vereeniging geleerd, dat wijziging noodig is? is zijn antwoord: «neen».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 205