REGISTER 69a. In de vorige aflevering tracht de heer Boer zich te verdedigen tegen mijn aanval op zijn artikel over de bijhouding van het register N°. 69a; ik mis echter in die verdediging eenige be spreking van mijn bezwaar, dat volgt uit de vrijheid om te ber zwaren en te onlslaan: gedeelten van perceelen, welke gedeelten veelal niet eens zoo zijn aangeduid, dat ze op het terrein zonder aanwijzing door den eigenaar of gebruiker te vinden zijn. Worden er later door den landmeter gedeelten uitgemeten, genummerd en op naam gebracht, dan is daardoor nog niet uit gemaakt, dat de nieuwe nummers de belaste of ontslagen gedeelten zijn. De waarschijnlijkheid is er voor, maar de zekerheid ontbreekt. Moet nu in die gevallen de bewaarder zich onderwerpen aan de aanteekeningen en contrölekaarten, door den landmeter op gemaakt? Thans stelt hij (de bewaarder) een nauwkeurig, soms tijdroovend, onderzoek in, wikt en weegt, en besluit op welke perceelen hij in zijn staat van inschrijving zal verklaren, dat de hypotheek drukt. (Wel beslist hij niet over de werkelijke be- zwaardheid, maar als door zijne verklaring een ander schade lijdt, is de bewaarder toch aansprakelijk dit behoeft ik wel niet aan te voeren). Zal nu volgens het voorstel van den heer Boer de bewaarder van alle onderzoek ontheven zijn en kunnen volstaan met te volgen de aanteekeningen, welke de landmeter in het register 69a en op de contrölekaarten stelt? Zoo ja, dan beslist deze iets, dat nu door den bewaarder wordt uitgemaakt. Zoo neen, dan moet de bewaarder toch voor elk geval persoonlijk onderzoeken en besluiten en hierop zal het toch wel neer komen. .De heer Boer zegt, dat ook nu reeds de bewTaarder bij zijne beslissing wel de hulp van den landmeter inroept, als hij de be slissing niet «voorzichtiglijk» aan het publiek overlaat. Het meten en verwijzen in staat 75 behoeft daaromtrent echter niets te beslissen. Juist het verbinden en ontslaan van gedeelten, welke niet be hoorlijk in de borderellen of de akten zijn omschreven, levert de moeilijkheden, waarover de bewaarder, en deze alleen (zij 't ook wel eens na voorlichting van den landmeter) heeft te oordeelen, op eigen verantwoordelijkheid te beslissen, eene verantwoordelijkheid door zijn borgtocht gedekt. 204

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 210