2o8 geldelijke aansprakelijkheid volkomen gedekt zou zijn. Daarbij onderstelt de heer Burger, dat de bewaarder geldelijk aansprakelijk zou zijn voor fouten door den landmeter gemaakt. Is dat zoo wat ik thans niet zal onderzoeken dan is reeds thans die aansprakelijkheid zelfs aan kleine kantoren niet gedekt Is dat zoo, dan moeten dunkt mij allen, die het algemeen belang voorop stellen, tot eene andere conclusie komen dan mijn geëerde bestrijder. Komt eene poging om de boekhouding der zakelijke rechten op den grond beter te doen beantwoorden aan de behoeften van het publiek, reeds zoo spoedig in botsing met de belangen van de bewaarders, dan wordt aan vele andere motieven, die pleiten voor overbrenging op den Staat van de geldelijke aansprakelijk heid des bewaarders tegenover het publiek, nog eene toegevoegd, die de deur dicht doet. In het algemeen belang behooren dan maatregelen ter hervorming van ons hypotheekstelsel, of zelfs slechts ter invoering eener meer rationeele boekhouding, te worden voorafgegaan door- of gepaard aan gelijkstelling der positie van den hypotheekbewaarder met die van andere ambtenaren; hij worde in plaats van aan het publiek, aan den Staat verantwoordelijk onder beperkte gelde lijke aansprakelijkheid, welke niet verder gaat dan noodig is om de juiste uitvoering der hem te verstrekken voorschriften te verzekeren. I. Boer Hz. PLANS MET BEWIJSKRACHT EN DE JONGSTE CODIFICATIE IN EUROPA. Geheel daargelaten de vraag, wat de toekomst voor ons land moge brengen in zake grondeigendom en kadaster, schijnt het wel de plaats in dit Tijdschrift om even te wijzen op art. 668 van het nieuwe Zwitsersche Burgerlijk Wetboek, het terecht veel geroemd voortreflijk voorbrengsel van wetgeversarbeid, waarvan de slottitel «Over de inwerkingtreding en invoering,» onder art. 63 bepaalt, dat deze werking zal ingaan den isten Januari 1912. Er zou, natuurlijk, zeer veel te zeggen zijn over het zakenrecht in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 214