Die benaderde waarde wordt op de volgende wijze gevonden. In de formule log K'i 2 log Kj 2 V mp m2 vindt mén eerst de waarde van K, 2 uit log K12 logs De daarvoor gevonden waarde wordt in 5 decimalen afgerond. De waarde voor log V m, m2 wordt voldoende in 5 decimalen langs graphischen weg gevonden. Op de een of andere schaal teekent men daartoe de kaart van het driehoeksnet. Bekend is verder dat de waarde van de loga- rithme der zijdenvergrooting in het centrale punt, uitgedrukt in eenheden van de 5° decimaal is 4. Aan de uiterste grenzen is die waarde -+ 4. Met die wetenschap toegerust, vervaardigt men eene schaal- verdeeling, die zoo is ingedeeld, dat men, op de kaart van het net aanleggende in het centrale punt, de aflezing 4 verkrijgt, op de uiterste grens -f- 4 afleest, terwijl men verder voor de betreffende driehoekszijde de waarde log V mi m2 vindt, als gemiddelde van de aflezingen op de eindpunten dier zijde. Men kan deze graphische bepaling ook als volgt uitvoeren. In het centrale punt Amersfoort als middenpunt beschrijft men op de op schaal vervaardigde kaart van het driehoeksnet concen trische cirkels, die getrokken zijn over plaatsen, waar de logarithme der vergrooting in eenheden, van de 5e decimaal respectievelijk is: 3'5 2,5 b5 °.5 +0,5 +1,5 +2,5 +3,5 +4,5. fig"- 5 zijn °p de kaart van het primaire driehoeksnet van ons land genoemde concentrische cirkels aangegeven. Voor alle plaatsen in den ring, begrensd bijv. door de cirkels - 2,5 en 1,5 is de vergrooting tusschen die waarden begrepen, en is afgerond op eenheden van de 5e decimaal gelijk aan 2. Op het kaartje van fig. 5 ziet men met een oogopslag in welken ring de betreffende driehoekszijde voorkomt; het daarin geplaatste cijfer geeft dus in eenheden van de 5e decimaal het getal aan, waarmede de logarithme van K moet worden gewijzigd om log K' te verkrijgen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 21