2 I 6 kregen als door een Zuwachssteuer van uitsluitend gemeentelijk karakter. Eindelijk werd er door deze leden op gewezen, dat bij een aldus ge wijzigde grondbelasting ook rekening zou worden gehouden met waarde vermindering van den grond, depriciatie van terreinen, en dat de belasting in dat opzicht dus billijker zoude werken dan de bestaande. Van andere zijde werd tegenover deze beschouwingen de wenschelijkheid betoogd de grondbelasting niet, door telkens veranderenden aanslag, het karakter van grondrente nog meer dan thans reeds het geval is te doen verliezen. Deze leden wezen er ook op, dat de herhaalde taxatiën, in het boven aanbevolen stelsel noodzakelijk, groote kosten zouden mede brengen. Wil men een belasting van de waardevermeerdering van den grond in sommige gevallen, dan schijnt een geheel op zich zelf staande regeling verkieslijk en dan liefst zóó, dat niet steeds op een nieuwe taxatie moet worden gewacht om een ingetreden waardevermeerdering te kunnen treffen. Het stelsel van eigen aangifte zou daartoe kunnen strekken. 20. Domeingronden te Hoek van Holland. Gevraagd werd door eenige leden, welke regel liet domeinbestuur volgt bij de uitgifte van domeingronden te Hoek van Holland. Zij verklaarden zich voor uitgifte van erfpacht, naar hun meening ook in het belang van arbeiderswoningen. Van andere zijde werd betreffende deze aangelegenheid de opmerking gemaakt, dat de gronden, die het domeinbestuur in erfpacht uitgeeft, niet vooraf behoorlijk afgedeeld en gerioleerd plegen te worden, wat indertijd wel geschiedde te IJmuiden, waar de perceelen in massa in handen werden gegeven van een vereeniging, die voor een practische uitgifte en voor een voldoende rioleering zorgde. Aan den Hoek geschiedt de uitgifte bij brokstukken en regelloos. Men weet mede daaraan den slechten ge zondheidstoestand aldaar. 22. Afstand van Rijks grond aan de gejneente Maastricht. Sints geruimen tijd wordt aan het Departement van Oorlog met de gemeente Maastricht onderhandeld over afstand van militaire terreinen. Gevraagd werd, of de Minister omtrent den stand dier onderhandelingen iets kan mededeelen. Hierbij werd voorts de vraag geopperd, waarom onderhandelingen van dien aard niet worden geleid door het Departement van Financiën; het geldt hier toch den afstand van gebouwen en terreinen, welke, als zij niet meer voor militaire doeleinden noodig zijn, als domein dienen te worden beschouwd,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 222