STAATSBF.GRGOTING VOOR HET DIENSTJAAR 1909. TWEEDE KAMER. Hoofdstuk VIIB. (Financiën). Memorie van Antwoord. Algemeene Beschouwingen. 3. Vernieuwing der inschrijvingen van hypotheken. Aan de Staatscommissie tot herziening van de wetgeving op de regi stratiebelasting, enz. is o.a. ter overweging gesteld de vraag: „Welke veranderingen behooren te worden gebracht in de wettelijke en administratieve bepalingen betreffende de vestiging van rechten van hypotheek en scheepsverband, de hypothecaire en kadastrale boek houding Bij de behandeling van dit deel harer taak zullen niet buiten behandeling kunnen blijven de vragen: Moet de inschrijving de hypotheek doen stand houden zonder ver nieuwing, of moet onder zekere omstandigheden geheele of gedeeltelijke vernieuwing plaats hebben? Het komt den onderteekende mitsdien wenschelijk voor, om, hoewel hij zelf veel voor eene vernieuwing der inschrijvingen gevoelt, in afwachting van hetgeen genoemde commissie dienaangaande zal uitspreken, de behandeling van dat onderwerp -waarbij ook het Departement van Justitie betrokken is aan te houden. 6. Herziening grondbelasting. De wensch is uitgesproken, dat de maatstaf der belastbare opbrengst voor de heffing van grondbelasting wegens ongebouwde eigendommen worde vervangen door dien van de verkoop- of kapitaalwaarde van den grond, zulks opdat de zoogenaamde conjunctuurwinst zou getroffen worden, zooals in Duitschland door de „Zuwachssteuer" geschiedt. Het komt den ondergeteekende voor, dat dit doel het treffen der zoogenaamde conjunctuurwinst door de aanbevolen regeling der grond belasting zal worden voorbijgestreefd, in zoover dat die winst niet altijd bij den juisten persoon zal worden getroffen. Bij de invoering toch van de nieuw geregelde grondbelasting zal bijv. iemand, die een weiland gekocht heeft toen het reeds voor bebouwing geschikt was, en die dus de waarde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 229