224 als bouwterrein betaald heeft, belast worden voor een accres waarvan vroegere eigenaren het voordeel hebben genoten. Doch al ware zulks niet het geval, dan nog is de grondbelasting minder geschikt om de onverdiende waardevermeerdering te treffen; immers zij zal van die waardevermeerdering nimmer een hooger percentage aan de Overheid doen komen dan het percentage der grondbelasting zelve bedraagt. Eene behoorlijke heffing van de onverdiende waardevermeerdering is, naar het oordeel van den ondergeteekende, niet te verkrijgen dan langs den weg eener speciale heffing. En deze zal moeten zijn eene gemeentelijke belasting. Immers de grootste waardevermeerdering komt voor bij ge bouwde eigendommen en bouwterreinen (in ruimen zin) in of bij de kommen van zich uitbreidende steden en dorpen; en vermits eenerzijds op die waardevermeerdering de handelingen van de betrokken plaatselijke besturen van grooten invloed zijn en anderzijds de betrokken gemeenten de lasten dragen, welke de sterke uitbreiding van bevolking medebrengt, behoort eene heffing van die waardevermeerdering in de eerste plaats ten goede te komen aan de gemeenten en door de plaatselijke besturen, naar eigen inzicht, en rekening houdende met de bijzondere omstandigheden, te worden geregeld. Heffen van opcenten op dat deel van de grondbelasting, dat de waarde vermeerdering betreft, zal voor de gemeente, naar het oordeel van den ondergeteekende, eene uiterst gebrekkige wijze van belasten zijn, al ware het slechts omdat herschattingen, waarbij de waardestijging wordt gecon stateerd, als zij van Rijkswege moeten plaats hebben, niet dan betrekkelijk zelden zullen kunnen geschieden en ook omdat eene zeer geschikte ge legenheid voor de heffing wegens waardevermeerdering, n.l. het tijdstip van overdracht van het goed aan een nieuwen eigenaar, niet kan worden benut. 20. Domeingronden aan den Hoek van Hollaiid. Een voor alle gevallen geldende regel bij uitgifte van domeingronden aan den Hoek van Holland bestaat niet. Evenals te IJmuiden en ook elders geschiedt, wordt ook grond in erfpacht uitgegeven. Wat betreft de besproken „afdeeling" van verkochte gronden aan den Hoek van Holland, zij de aandacht er op gevestigd, dat de bedoelde gronden blijkens de aan de processenverbaal gehechte verkavelingskaarten in werkelijkheid steeds waren afgedeeld. Het rioleeren werd aan de koopers overgelaten, die, ingevolge art. 24 der verordening van 's Gravenzande d.d. 29 Juli 1892 op het bouwen en sloopen, gehouden waren de daaromtrent door burgemeester en wet houders bij de bouwvergunning te stellen voorwaarden na te leven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 230