220) werk te gaan en in de richting, zooals door het centraal bestuur van het Werkliedenverbond is aanbevolen, werkzaam te zijn. Ik meende deze gelegenheid te moeten aangrijpen, om de aandacht van den Minister op dit onderwerp te vestigen. De heer Kolkman, Minister van Financiën: Thans de vraag over de zijdelingsche diensten. Ik hoop binnen een paar maanden een wetsontwerp omtrent inkoop voor pensioen van zijdelingsche diensten de Kamer te doen bereiken. Op dit oogenblik is de correspondentie tusschen de verschillende Departementen over dit onderwerp bijna geëindigd; alleen bestaan er nog eenige moeilijkheden omtrent de vraag, of een paar categoriëen van per sonen al dan niet in de nieuwe regeling passen. De geachte afgevaardigde heeft mij gevraagd, of ik bij den inkoop van tijdelijke diensten vasthoud aan de aanstelling. Ja, Mijnheer de Voorzitter, tot nog toe houd ik aan die aanstelling als grondslag voor den inkoop vast, aangezien ik nog niet ben gekomen tot het vinden van een anderen maatstaf, die eenigszins betrouwbaar is. In dit opzicht wordt voortgewerkt, maar deze zaak is niet in het stadium, waarin die van den inkoop der zijdelingsche diensten verkeert. Ik kan dan ook hier niet zoo toeschietelijk zijn als zooeven en ik moet, wat deze zaak betreft, mij absolute vrijheid voorbehouden. Bij de quaestie van den verkoop van domeingrond heeft de geachte afgevaardigde de aandacht gevestigd op een request van het Algemeen Werkliedenverbond, waarbij verzocht werd, kleine perceelen grond in huur of eigendom te geven aan den kleinen man. In dien geest zijn wij reeds werkzaam. Van de laatste veilingen, die vanwege het domein hebben plaats gehad, waarover in de stukken is ge sproken, in het Slaak, zijn er van de 300 bunders 40 uitgehouden om die in kleine perceelen aan kleine pachters te geven. Ik geloof, dat dit is in den geest zooals werd aanbevolen. Verder wordt ook grond in kleine stukken in erfpacht uitgegeven, zooals in Katwijk en aan den Hoek van Holland is geschied, maar, zooals ik zeide, van de laatste groote veiling hebben wij 40 bunders achtergehouden, met opzet en alleen met de bedoeling om die in kleine perceeltjes aan den kleinen man te verpachten. Beraadslaging over onderart. 23, luidende: „Vaste traktementen, belooningen, toelagen, vergoedingen, schadeloos stellingen, reis-, verblijf- en bureelkosten en artikelgelden f 3 853 662." De heer Limburg: Ik zal bij het late uur volstaan met mijn teleur stelling uit te spreken over het feit, dat, terwijl uit den toelichtenden staat blijkt, dat het aantal Rijksklerken vermoedelijk zeer sterk zal toenemen, desondanks een kleiner post daarvoor is uitgetrokken. De Minister heeft

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 235