249 regel, ten behoeve van de opmeting der bouwgronden in Badoeng en Tabanan (Zuid-Bali), ter beschikking van den resident van Bali en Lombok gesteld i Europeesch ambtenaar van het kadaster en 12 tijdelijke inlandsche mantri's. De oppervlakte der reeds opgemeten soebaks bedraagt 5660 bouws. In het gouvernement Celebes en onderhoorigheden zijn 784 ornaments- regents-) velden van den gewezen vorst van Boni opgemeten, met eene gezamenlijke uitgestrektheid van 13 400 bouws, waarvan 470 velden, ter grootte van 8300 bouws, in kaart gebracht zijn. 2. Kadaster. Bij het einde van 1907 waren bij den kadastralen dienst werkzaam 34 Europeesche ambtenaren, benevens 1 commies, 6 klerken en 120 mantri's. Hiervan waren aangewezen voor het hoofdbureau te Batavia en de in- spectie-afdeelingen Semarang en Soerabaja: 3 ingenieurs, 1 adjunct-land meter, 1 commies en 7 mantri's. In het overzicht sub V van bijlage E zijn de voornaamste verrichtingen van het kadaster onder cijfers gebracht. De metingen in de residentie Menado en de opneming van de hoofd plaats Bandjermasin (Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo) werden be ëindigd. De vervaardiging van meetbrieven van perceelen ter hoofdplaats Tandjoeng- pandan en binnen de districtshoofdplaatsen op Billiton (zie K. V. 1907, kol. 157) werd voortgezet. Voorts zijn 1907 door het kadasterpersoneel nog diensten verricht in verband met onteigeningen ten behoeve van den aanleg van nieuwe wegen en spoorwegen en in het belang der kustverdediging, de vaststelling van den nieuwen en van den tusschentijds ge wijzigden verpondings-aanslag ovér het tijdvak 19051909, het opmaken van meetbrieven voor den afstand in eigendom van gronden, behoorenden tot het domein Bloeboer (Batavia), voor de vestiging van erfpachtsrechten tot uitoefening van den kleinen land- en tuinbouw door minvermogende Europeanen en met hen gelijk- gestelden, en van de terreinen, waar gouvernements-pandhuizen en bij- behoorende administrateurs-woningen zijn opgericht, de opmeting en kaar- teering van gouvernements-kinatuinen in de Preanger-Regentschappen, opmetingen, hermetingen, en grens-uitzettingen van erfpachtsperceelen en de vervaardiging van verschillende overzichtskaarten ten behoeve van ge westelijke en gemeentebesturen, zoomede voor de politie en den gouver- nements-telefoondienst. Bij Gouv. Bt. 29 Februari 1908 N°. 40 is de Ord. van 8 Aug. 1880 (Ind. St. N°. 147), regelende het gebruik, dat van de uitkomsten der kadastrale metingen is te maken in de gerechtelijken akten betrekkelijk Zie p. 250, 251.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 255